Polskie Radio
Section05
Polski

W niemieckich mediach Polskę porównano do Francji. "Ten standard jest farsą"

Gazeta "Tagesspiegel", piórem swego komentatora, analizuje, czy Emmanuel Macron, który przeforsował reformę emerytalną wbrew protestom, nie postępuje tak samo jak rządy w Polsce i na Węgrzech. "Jakby oceniono w Niemczech politykę narodowych populistów w rodzaju Viktora Orbana czy rządu PiS, gdyby fundamentalne reformy, takie jak podniesienie wieku emerytalnego, przeforsowali tak autorytarnymi metodami jak Macron, bez głosowania w parlamencie?" - czytamy w komentarzu.
Zobacz więcej na temat:  Polski Niemcy Europa POLSKA

Obrona Jana Pawła II i kwestia reparacji. PiS chce, by Senat zajął się projektami uchwał

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk i wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński - chcą, by na najbliższym posiedzeniu Senat zajął się dwoma projektami uchwał. Chodzi o złożoną pod koniec października ubiegłego roku uchwałę dotyczącą dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Druga dotyczy obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Polski Senat Jan Paweł II Paweł Jabłoński Marek Pęk

Czarnek: potrzebujemy inżynierów jądrowych, będzie nowy kierunek na uczelniach

– W tej sprawie jesteśmy już po długich rozmowach z panem prezesem Danielem Obajtkiem, po rozmowach z rektorem AGH, z rektorem Politechniki Wrocławskiej. Będzie nowy kierunek otwierany na tych uczelniach – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  Polski polityka Przemysław Czarnek edukacja energia atomowa szkolnictwo wyższe Trójka Beata Michniewicz

"Solidarność względem cudzoziemców to moralna powinność dla chrześcijan". Episkopat o pomocy uchodźcom

Konferencja Episkopatu Polski podkreśla, że otwartość i solidarność względem cudzoziemców są dla chrześcijan religijnym nakazem, a nie tylko humanitarnym obowiązkiem i moralną powinnością. Pismo wydała Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek z okazji 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele.
Zobacz więcej na temat:  Polski religia społeczeństwo Kościół katolicyzm Episkopat Polski

ALERT POGODOWY Czeka nas mroźna noc. Lokalnie mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne

- W niedzielę im bliżej wieczora, tym temperatura będzie spadać. W niektórych miejscach może wynieść około -20 stopni Celsjusza - powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Dodał, że w południowo-wschodniej części kraju może być niebezpiecznie na drogach przez prognozowane zawieje i zamiecie śnieżne.
Zobacz więcej na temat:  Polski pogoda zima IMGW