Matura z Czwórką. Doris Lessing - symbol antykolonializmu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 13:30
Doris Lessing Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała w 2007 roku. Akademia doceniła ją za epicką prozę i zawarte w niej kobiece doświadczenie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Billion Photos

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

Brytyjska pisarka przez całe swoje życie korzystała z doświadczeń z dzieciństwa, kiedy mieszkała w Iranie i w Rodezji Południowej, gdzie jej mama prowadziła tzw. kukurydzianą farmę. - Doris Lessing spędzając tam dzieciństwo musiała ciężko pracować, nie była zbyt zadowolona z tego faktu, a jedyną ucieczką były dla niej lektury. Do domu przychodziły paczki z książkami Dickensa, Stevensona, Kiplinga - wymienia Kinga Michalska. 


Posłuchaj
08:50 czwórka stacja kultura 27.04.2021 kinga michalska.mp3 O twórczości Doris Lessing opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Mając kilkanaście lat, Doris zdecydowała się zakończyć swoją formalną edukację. To było odważne posunięcie, jak na 14-latkę - ocenia Kinga Michalska. - Od najmłodszych lata pisarka była mocno niezależna. Jako nastolatka zaczęła pisać i wysyłać teksty do gazet, jako 19-latka wyszła za mąż, żeby uciec z rodzinnej farmy. Powieścią "Trawa śpiewa" zadebiutowała dopiero w Londynie - dodaje. 

W pierwszym okresie twórczości Doris Lessing mamy do czynienia z literaturą zaangażowaną. Pisarka we wczesnej młodości fascynowała się komunizmem. - To było zjawisko powszechne, charakterystyczne dla tego czasu w historii literatury - ocenia specjalistka. - Te teoretyczne ideały komunizmu czy socjalizmu przemawiały do młodych twórców. 

Doris Lessing uważała, że główną cechą literatury powinno być zaangażowanie. - Doris Lessing była nawet przez pewien czas członkinią brytyjskiej partii komunistycznej, angażowała się przeciwko zbrojeniom nuklearnym - wspomina rozmówczyni Kasi Dydo. - Gdy zaczęła pisać, fascynacja komunizmem jej przeszła, ale wciąż była zaangażowana w sprawy społeczne, pokazywanie tego, w jaki sposób wygląda życie w Afryce, jak wygląda zderzenie kultur, niesprawiedliwość społeczna i rasowa, jak to przezwyciężyć. To były jej główne tematy, które poruszała w swych książkach - podkreśla. 

Za zaangażowanie, mówienie prawdy o Afryce i wewnętrznych sprawach RPA, przez 40 lat pisarka nie miała możliwości powrotu do Republiki i do Rodezji. Jednak nie zrażała się tym, a dziś jest uważana za symbol antykolonializmu, feminizmu i sprzeciwu wobec apartheidu.


Czytaj także:

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Kolejne etapy twórczości Doris Lessing były trochę inne. - Pisarka z czasem odchodzi od czystego osądu, przenosi się w rejony badania umysłu, psychologii, pojawia się tu też feminizm - podkreśla Kinga Michalska. - Z tego okresu pochodzi jej najbardziej znana książka "Złoty notes" z 1962 roku. Ta lektura została uznana za jedną z najważniejszych książek feministycznych, choć sama autorka nie lubiła takiego szufladkowania - dodaje. 

W dorobku Doris Lessing znajdziemy też książki futurystyczne, dziś kwalifikowane jako science fiction. W Polsce została wydana np. "Dobra terrorystka". - To publikacje napisane pod wpływem zainteresowania sufizmem - zdradza specjalistka. - Noblistka mówiła "pisanie uwalnia mój umysł" i to zdanie bardzo trafnie opisuje jej twórczość - dodaje. 


ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Feminizm, sprzeciw wobec apartheidu, antykolonializm, sprzeciw wobec przemocy i rasizmu, stanie po stronie słabszych, też zwierząt - to cechy literatury brytyjskiej noblistki, która była laureatką wielu prestiżowych literackich nagród, ale niekoniecznie przywiązywała do nich wagę. 

Czytaj także:


ReutersLC/British author Doris Lessing reacts to Nobel win

Wraz z Kingą Michalską do 4 maja co tydzień omawiamy sylwetki i twórczość laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Pomagamy Wam przygotować się do matury! ZOBACZ WIĘCEJ >>>

​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 11:37

pj

Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń