Co Maria Skłodowska-Curie robiła we Włoszech? Nowy film o polskiej noblistce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 15:20
Choć trwała aż trzy tygodnie, jest najmniej znaną podróżą naszej noblistki. O tym, co Maria Skłodowska-Curie robiła we Włoszech w 1918 roku, opowiada film "Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu" w reż. Pawła Cichońskiego.  
Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie stworzony przez rzeźbiarza z Bielska-Białej Bronisława Krzysztofa.
Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie stworzony przez rzeźbiarza z Bielska-Białej Bronisława Krzysztofa.Foto: Shutterstock.com/Wimbdi

Podróże noblistki - przystanek w Pizie

Maria Skłodowska-Curie dużą część pracy badawczej poświęciła na podróże. Nad ranem 30 lipca 1918 roku przybyła do Pizy - jednego z najbardziej malowniczych włoskich miasteczek. I choć spędziła tam prawie miesiąc, niewiele było wiadomo o tej wyprawie - opowiada reżyser Paweł Cichoński. - Zaintrygował nas ten temat, zwłaszcza kiedy zaczęliśmy szukać szczegółów dostępnych po włosku, tylko w lokalnych archiwach. Zdobytą wiedzą postanowiliśmy się podzielić z innymi i dotrzeć do szerszego odbiorcy, także za granicą.

Wszystko zaczęło się od listu, który znajduje się w archiwach Wydziału Chemii na Uniwersytecie w Pizie. Polska badaczka napisała go do włoskich kolegów, kiedy wróciła do domu. - Ówczesny rektor uczelni pokazał list profesorowi z Polskiej Akademii Nauk. A potem okazało się, że oprócz listu jest także raport z podróży przyszłej noblistki. To był nasz punkt wyjścia - wspomina rozmówca Adama Smolarka.   

Polska noblistka i "ojcowie włoskiej radioaktywności"

W trakcie swojego pobytu w Pizie Skłodowska-Curie - razem z włoskimi naukowcami - badała promieniowanie naturalne wód termalnych, fumaroli i skał. Twórcy filmu nie tylko pokazują kulisy podróży, w którą uczona wybrała się pod koniec I wojny światowej, ale zadbali także o zarysowanie społecznego aspektu wyprawy, czyli stosunku lokalnej społeczności do Skłodowskiej-Curie i wpływu noblistki na politykę naukową Włoch.

- Polska badaczka przemierzyła 3 tysiące kilometrów i odwiedziła kilka regionów Włoch, ale była tak oddana sprawie, że nie pozwalała sobie na czas wolny i zwiedzanie miasta - mówi gość Czwórki. - Co więcej, jej wizyta została dobrze zapamiętana i była traktowana jako jedno z ważniejszych wydarzeń naukowych w Pizie. A naukowcy, którzy współpracowali ze Skłodowską-Curie do dziś uważani są za "ojców włoskiej radioaktywności".

Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu | Polska Akademia Nauk

Film dostępny za darmo, w trzech wersjach językowych 

Film powstał jako efekt współpracy Stacji Naukowej PAN w Rzymie, Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Wydziału Chemii i Chemii Przemysłowej Uniwersytetu w Pizie oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Są w nim prezentowane po raz pierwszy unikalne materiały źródłowe, artykuły, publikacje, które dotyczą tej wyprawy badawczej.

Zobacz także:

Film "Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu" w reż. Pawła Cichońskiego dostępny jest na youtube’owym kanale Polskiej Akademii Nauk - za darmo i w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim.  

Posłuchaj
11:54 CZWÓRKA Stacja Kultura - maria 28.12.2023.mp3 Paweł Cichoński o filmie "Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu" (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Paweł Cichoński (reżyser krótkometrażowego filmu "Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu")

Data emisji: 28.12.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Nowy początek". Polscy filmowcy debiutują w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 13:00
Dla wielu filmowców już sama obecność na festiwalu w Cannes jest spełnieniem marzeń. Tymczasem grupa Masztamavida nie tylko uczestniczyła w festiwalu, ale też w prestiżowej sekcji Short Film 76 pokazała swój film "Nowy początek". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z góry widać lepiej". Film o Wandzie Rutkiewicz i losach człowieka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 09:16
"Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o niezwykłej kobiecie" to pierwszy film dokumentalny o Wandzie Rutkiewicz. Producentki obrazu Edyta Łysiak i Malwina Kiepiel, za cel postawiły sobie uczciwość przekazu, nie chciały tworzyć laurki. 
rozwiń zwiń