Światłem zwalczają zimową depresję

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:35
Mieszkańcy Finlandii często borykają się z zaburzeniami nastroju spowodowanymi brakiem światła słonecznego. Z objawami depresji walczą na wiele sposobów – tłumaczy rodowity Fin.
Audio

Od 10 do 30 proc. Finów wykazuje objawy depresji spowodowanej brakiem światła słonecznego – przyznaje Jukka Kiljunen. Rodowity Fin, który od 27 lat mieszka w Polsce, w "Poranku" Czwórki opowiadał o zmaganiach swoich rodaków z ciemnościami spowijającymi zimą północną część Finlandii.

Światło słoneczne jest potrzebne do normalnego funkcjonowania organizmu ludzkiego, a jego brak powoduje powstawanie zaburzeń. Finlandia, ze względu na swoje położenie geograficzne, nie jest państwem, w którym codziennie wszędzie można zobaczyć słońce. – Dotyczy to zwłaszcza północy – wyjaśnia Jukka Kiljunen. Z tego właśnie powodu pewna część społeczeństwa fińskiego odczuwa objawy depresji. –  Są to zwykle takie symptomy jak apatia, zmęczenie czy ospałość – tłumaczy gość "Poranka".

Jukka Kiljunen zwraca uwagę, że Finowie, którym bardzo doskwiera brak światła, aby poprawić sobie samopoczucie uciekają się do wielu zastępczych sposobów. Jednym z nich jest terapia światłem. – Lampy używane w tej terapii emitują światło podobne do słonecznego. Już półgodzinne codzienne naświetlanie przynosi rezultaty – przyznaje Jukka Kiljunen.

– Innym, równie skutecznym, lecz droższym sposobem są wycieczki do ciepłych krajów – dodaje gość Romka Wójcika. Udając się w zagraniczne podróże, Finowie chętnie wystawiają się na promienie słoneczne, by nabrać niezbędnej do życia energii.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z Jukką Kiljunenem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap/ŁSz

Jezioro
Jezioro na przedmieściach Lahti (białe noce)
(źr. Wikipedia, lic. CC)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy Jork według Miki Urbaniak

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 17:31
Miasto jest magiczne, a z punktu widzenia artysty bardzo inspirujące – mówi artystka, której nowa płyta właśnie powstaje i ma się ukazać jesienią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi Europejczycy za mało mobilni

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 15:31
"Youth on the Move" to akcja Komisji Europejskiej mająca zachęcać do studiowania i pracy za granicą w obrębie Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoska rodzina jest jak firma

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 13:47
Po kolacji, kiedy dzieci śpią, Włosi siadają przy stole i zaczynają planować rodzinne finanse – wyjaśnia Vito Casetti, ekonomista i konferansjer.
rozwiń zwiń