Nergal jest demonem... dobroczynności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 10:48
- Szpitalne życie jest brutalne. To rzeźnia, to więzienie... i do tego jeszcze cała chemia. Chcę, by dawców było coraz więcej, żeby coraz więcej ludzi dostawało szansę na nowe życie, tak jak ja - mówi Adam Darski, który w 2010 roku wygrał bitwę z białaczką.
Audio

Martyna Ogonek wybrała się na konferencję Bazy Dawców Komórek Macierzystych DKMS. Kinga Dubicka przedstawiła tam garść zatrważających danych świadczących o potrzebie kolejnej akcji. Tym razem odbędzie się on pod hasłem "Demon Dobroczynności", a jej twarzą będzie Adam Darski.

- W Niemczech dawców komórek macierzystych jest 4,5 miliona, w Polsce tylko 360 tysięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że co drugi pacjent zakwalifikowany do przeszczepu od dawcy niespokrewnionego nie znajduje go, mamy bardzo dużo do zrobienia - wyjaśniła Kinga Dubicka, dyrektor fundacji DMKS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych.
Lider zespołu Behemoth  wygrał walkę z chorobą, ale wspomina, że była ona dla niego koszmarem. - Szpitalne życie jest brutalne. To jest rzeźnia, to jest więzienie. I do tego jeszcze ta cała chemia. Syf, który przyjmujesz, a który poniekąd cię zabija. To nie są fajne sprawy. Ja nie znam tematów tabu. Nie wstydzę się o tym mówić - powiedział Darski.
Nergal zauważa ciągłą potrzebę propagowania działań mających na celu wzbogacenie Bazy w kolejnych dawców. Sam widział, jak bardzo chorzy tego potrzebują. - Mnie interesuje, żeby ta akcja rosła, żeby dawców było coraz więcej, żeby coraz więcej ludzi dostawało szansę na nowe życie, tak jak ja dostałem - dodaje.

Posłuchaj audycji Justyny Dżbik "Poranek OnLine" i dowiedz się więcej o "Demonie dobroczynności".

(pj)

Czytaj także

Internauci bronią Nergala. Zapchali skrzynkę prezesa TVP

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 10:24
Ponad 3,5 tys. e-maili miało trafić do prezesa TVP Juliusza Brauna po tym, jak zapowiedział, że nie przedłuży kontraktu z Adamem Darskim. Internauci zapowiadają kolejne akcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zakazu nie traktuję jak kneblowania"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 18:36
Ksiądz Adam Boniecki na spotkaniu z czytelnikami w Bibliotece UW powiedział, że decyzja o zakazie wypowiedzi w mediach wywołała pozytywne skutki - wielką refleksję nad wolnością w kościele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem przez Islandię

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 14:00
2,5 tysiąca kilometrów na jednośladzie to wyzwanie jakie stawia przed sobą Piotr Mitko. Celem jego wyprawy jest pomoc podopiecznemu Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doda: jak Joanna d’Arc walczę o wolność słowa

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 09:00
- Nie obrażam się, gdy katolicy mówią, że kośćmi dinozaurów diabeł sprawdza naszą wiarę - mówiła w Czwórce artystka, która w Strasburgu będzie walczyć z wyrokiem polskiego sądu.
rozwiń zwiń