217 km po asfaltowej patelni

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 09:00
50 stopni w cieniu, asfalt i słońce - to warunki jakie panują w Dolinie Śmierci w Kalifornii. Biegacze mają za zadanie przebiec 217 km. Rekordziści robią to w 20 godzin.
Audio
  • Krzysztof Dołęgowski opowiada o ultramaratonie w Dolinie Śmierci

Dziś rusza najbardziej hardcorowy maraton świata - Ultramaraton "Badwater" w Dolinie Śmierci. To najtrudniejszy z ultramaratonów, skierowany do najbardziej wytrzymałych biegaczy.

- Każdy organizator imprezy lubi nazwać swoją imprezę jak najgroźniej. Ci, którzy robią "Badwater" mają rację, dlatego, że jest tam wielka asfaltowa patelnia - jest płasko, bardzo nisko, 50 stopni i biegnie się 217 km, startuje się w najcieplejsze dni - zwykle biegnie się 2 doby - wyjaśnia Krzysztof Dołęgowski, biegacz, zawodnik maratonów i rajdów, ultramaratończyk, redaktor miesięcznika "Bieganie".

Warunki w Dolinie Śmierci są okrutne, dlatego każdy ultramaratończyk ma swoją ekipę wspomagającą, która jedzie za nim samochodem.  - Jadą koło niego i kontrolują jego stan, podają płyny i jedzenie, chłodzą kostkami lodu, jak trzeba to wrzucają do wanny z wodą, którą mają na pokładzie - wyjaśnia Dołęgowski.

Rekordziści 200 kilometrów potrafią przebiec w 20 godzin. Mocny biegacz potrzebuje do tego 40 godzin.

W Polsce nie mamy takich warunków jak w Dolinie Śmierci, nie ma też zbyt wielu biegaczy zainteresowanych takim dużym dystansem. Możemy się pochwalić kilkoma trasami o dystansie 100 kilometrów i dłuższymi też. Jak wygląda sprawa maratonów i ultramaratonów w Europie dowiesz się słuchając audycji "Poranek OnLine".

(pj)

 

Czytaj także

Wakacje w Polsce? O tym powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 11:53
Do urlopu też trzeba się przygotować. Kleszcze, grypa, zapalenie wątroby... O czym należy pamiętać, by wakacje rzeczywiście były czasem relaksu, a nie pasmem nieszczęść?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater filmu "Nietykalni": trochę podkoloryzowali tę opowieść

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:00
Abdel Sellou, to człowiek, którego życie stało się kanwą scenariusza hitowej komedii. Jak naprawdę wyglądała historia jego przyjaźni ze sparaliżowanym milionerem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki partnerskie - elektryzujący temat

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 12:00
Ustawa o związkach partnerskich wzbudza wiele kontrowersji. Poznaj argumenty jej zwolenników i przeciwników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oni mogą przejąć schedę po Rolling Stonesach!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 10:00
Dziennikarz muzyczny Czwórki i największy fan Red Hot Chili Peppers w Polsce, Bartek Koziczyński, opowiedział w Czwórce o swojej nowej książce poświęconej zakręconym losom zespołu z Los Angeles.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To nie striptiz - to taniec!

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 12:00
Panowie z grupy "Bad Boys" tańczą na scenie dla setek pań. Ciężko pracują, by byli postrzegani jako tancerze erotyczni, a nie striptizerzy. Może pomoże im w tym film "Magic Mike".
rozwiń zwiń