Najmłodszy kolekcjoner sztuki w Polsce zarabiał jako kelner w hotelu Polonia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 14:27
Ponad 250 dzieł sztuki współczesnej liczy w tej chwili kolekcja 26-latka z Zamościa. Michał Borowik jest nie tylko młodym, ale też doświadczonym kolekcjonerem, który przebojem wkroczył na salony wielkiego świata.
Audio
  • Michał Borowik opowiada o swojej kolekcji sztuki współczesnej i o powodach, dla których został uznanym jednym z najciekawszych kolekcjonerów na świecie

Z jednej strony duże pieniądze, z drugiej życiowa pasja - zdaniem ekspertów te dwa czynniki decydują o tym, czy ktoś nadaje się na kolekcjonera sztuki czy nie. Kiedyś hobby uchodziło za fanaberię żon majętnych starszych panów. Dziś coraz częściej dzieła sztuki gromadzą ludzie młodzi.
 - Zdawałem na ASP, ale się nie dostałem. Załamany wróciłem do swojego domu, do Zamościa i dzień później kupiłem pierwszy obraz. Był to "Ratusz w Zamościu" Edwarda Dwurnika - opowiada Michał Borowik. - Zanim jednak zacząłem nazywać siebie kolekcjonerem musiało upłynąć sporo czasu. Dostałem się na marketing na UW, a wieczorami pracowałem jako kelner w Polonia Palace. Każde zarobione pieniądze inwestowałem w sztukę.     
Gość "Poranka OnLine" mimo młodego wieku jest jednym z najbardziej uznanych kolekcjonerów sztuki, którego nazwisko wymieniane jest obok takich osobistości jak chociażby Grażyna Kulczyk. Prace zgromadzone przez 26-latka znalazły się w gronie pięćdziesięciu najważniejszych młodych kolekcji z całego świata i zostały zaprezentowane w BMW Art Guide, przewodniku po 150 najważniejszych publicznych kolekcjach na świecie: - Autorzy przewodnika wyraźnie podkreślili, że wpływ na ich decyzję miały emocjonalny charakter i spójność mojej kolekcji. Rzeczywiście coś w tym jest, bo pod wszystkimi pracami spokojnie mógłbym się podpisać. Zaciekawiło ich też to, że autorzy tych dzieł w większości są kompletnie nieznani, a przez to wyjątkowo egzotyczni.
Na razie kolekcję możemy oglądać w internecie, ale trwają przygotowania do pierwszej wystawy gościa Justyny Dżbik. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając całej rozmowy z Michałem Borowikiem. Nagranie z "Poranka OnLine" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.
kul

Czytaj także

Zbigniew Boniek: PZPN ma być jak prawdziwa korporacja

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 17:00
- Jest dużo do zrobienia. Po pierwsze w PZPN należy wprowadzić zasady korporacyjne: każdy powinien wiedzieć, za jaką "działkę" jest odpowiedzialny - mówi legendarny piłkarz polskiej reprezentacji i od niedawna szef PZPN, Zbigniew Boniek, w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie drażnią mnie komercyjne Mikołaje"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 18:10
Kompot z suszonych owoców i bigos - to dwie rzeczy, bez których Jerzy Owsiak nie wyobraża sobie świąt. A modne ostatnio "symbole", jak wszędobylskie święte Mikołaje i plastikowe szopki, nie robią na nim większego wrażenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie komiks o katastrofie smoleńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 09:56
- Taki komiks mógłby pomóc społeczeństwu oswoić się z tragedią narodową - mówi Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu.
rozwiń zwiń