Stalking - jak się przed nim bronić?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 13:46
Liczba doniesień dotyczących uporczywego nękania, czyli stalkingu rośnie błyskawicznie. W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., a większość się potwierdziła. Dla porównania w II półroczu 2011 r. (od kiedy stalking jest przestępstwem) takich zgłoszeń było ok. 400.
Audio

 By można było mówić o stalkingu, nękanie, prześladowanie, bądź naprzykrzanie się  musi być uporczywe, a w "ofierze" powinno wywoływać poczucie zagrożenia. – Szczególną formą jest doprowadzenie pokrzywdzonego do stanu takiej desperacji, że ten próbuje targnąć się na swoje życie – mówi podinsp. Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji. – W 2012 policja odnotowała sześć takich przypadków.

Stalker to zazwyczaj mężczyzna w wieku 20 - 40 lat, często z zaburzeniami osobowości. – Ci ludzie mają zbudowane złe typy przywiązywania się do innych osób, nie potrafią nawiązywać głębokich więzi, a potem pogodzić się z odrzuceniem – tłumaczy Dagmara Woźniakowska-Feist z Uniwersytetu Warszawskiego i PAN.

Okazuje się jednak, że sami często ułatwiamy potencjalnym stalkerom ataki na siebie, na przykład poprzez umieszczanie w internecie zbyt wielu osobistych informacji. – Dzielimy się zdjęciami, pokazujemy gdzie i jak mieszkamy, do jakich szkół chodzą nasze dzieci – wymienia Woźniakowska-Feist. – To błąd.

Grupą najbardziej narażoną na stalking są osoby, które w swojej pracy ciągle poznają nowe osoby. Jak ustrzec się przed natarczywym "wielbicielem", jak radzić sobie, gdy już wpadniemy w jego sidła i jakie kary czekają naszego oprawcę? Dowiedz się więcej o stalkingu, słuchając nagrania materiału Bartka Wasilewskiego z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Hejterzy na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 14:45
"Wyrzućmy z kraju, zabijmy, zabierzmy im..." - z badań wynika, że co 10 wpis na forach jest agresywny i nienawistny. Czy cenzura w sieci powstrzyma ten proces?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pfishing i stalking czyhają w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 18:57
W języku angielskim "stalking" oznacza „skradanie się". Pod koniec lat 80. termin zyskał dodatkową i negatywną wartość - za sprawą fanów obsesyjnie podążających za gwiazdami Hollywood.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kupiłeś dom z lokatorami? Przeczytaj to

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 18:32
O stosowanie stalkingu, czyli uporczywe nękanie rodziny S. z Zabierzowa w celu skłonienia jej do wyprowadzenia się z domu, oskarżyła krakowska prokuratura Rafała K.
rozwiń zwiń