Lecz się książką i wodą

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 09:41
Okazuje się, że leki na depresję nie są zbyt skuteczne. O wiele lepiej pomagają książki. W Wielkiej Brytanii już powstała lista antydepresyjnych lektur.
Audio

Konwencjonalnie stany lekowe, niepokój, ataki paniki czy depresję leczy się za pomocą leków lub psychoterapii. W Wielkiej Brytanii wystartował nowy program zainicjowany przez terapeutów i lekarzy. Polega on na tym, że specjaliści przepisują swoim pacjentom odpowiednie książki, które  pomogą im wyzdrowieć. Na liście lektur zalecanych jest już 30 tytułów. Można je odnaleźć w bibliotekach w całej Anglii.

Psycholog Katarzyna Kucewicz potwierdza, że tego typu terapia ma sens. - Już amerykańscy naukowcy zaczęli badać działanie antydepresantów i okazało się, że działają one w niewielkim stopniu - opowiada ekspert Czwórki. - W walce z depresją lepiej działają inne metody terapeutyczne jak np. biblioterapia czy terapia przez twórczość, działania pobudzające naszą kreatywność, muzykoterapia, terapia tańcem i ruchem, choreoterapia, arteterapia - wymienia.

Psycholodzy, lekarze i psychoterapeuci często zalecają pisanie bloga czy prowadzenie dziennika. Dzięki takim działaniom pacjenci sami mogą się monitorować.

/

Niekonwencjonalne metody mogą nam pomóc także przy zwykłych infekcjach. Interniści polecają wzmożony wysiłek, spacer, pływanie na bóle kręgosłupa czy techniki relaksacyjne. Powinniśmy pamiętać też o zdrowej rutynie, czyli pięciu posiłkach dziennie i 8 godzinach snu na dobę. A najważniejsze w tym wszystkim jest picie wody - posłuchaj załączonego materiału Martyny Ogonek z " Poranka OnLine ".

(pj)

Czytaj także

Na desce będzie można latać nawet zimą

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 11:06
To nie lada gratka dla prawdziwych miłośników deskowego freestyle’u. W Warszawie otwiera się pierwsza kryta rampa. – Będziemy niezależni od pogodny, z naszego bowla można korzystać cały rok – mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia, w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz kryzys? Zagraj w ping ponga!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 14:23
W Polsce ten sport uprawia regularnie już ponad 100 tysięcy osób! Grają w niego właściwie przedstawiciele wszystkich grup wiekowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodzeniem nie wyleczysz depresji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 07:30
Napoje gazowane niczym magiczna różdżka, czego się nie dotkną - wszystko psuję. Dodają kilogramów, powodują próchnicę, a nawet depresje. Na szczęście jest napój, który może nas uratować.
rozwiń zwiń