Każda ściana jest inna

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 16:42
Street art wymaga profesjonalnego podejścia. Trzeba znać się na ścianach, mieć wizję i odpowiednie narzędzia – mówią artyści.
Audio
  • Każda ściana jest inna - Wojtek Wiśniewski, Igor Chołda i Robert Przepiórski w studiu Czwórki

We wnętrzach, na chodnikach, na ścianach budynków – street art. Uliczna grafika coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej, co więcej – zaczyna budzić podziw i zachwyt. O malowaniu na różnych powierzchniach i o warsztacie artysty ulicznego opowiadali w Czwórce Wojtek Wiśniewski z Taki Myk Studio, grafik, ilustrator Igor Chołda znany pod pseudonimem "Aqualoopa" i Robert Przepiórski, organizator festiwalu Street Art Doping.

Każda ściana jest inna. Nie ma dwóch takich samych ścian – zwraca uwagę Wojtek Wiśniewski. Artysta, który od piętnastu lat zajmuje się graffiti i street artem, tłumaczy, że każdy twórca przed przystąpieniem do pracy dokładnie poznaje powierzchnię, na której zamierza coś namalować. – W przypadku ściany należy obejrzeć ją z każdej strony, zobaczyć, kiedy i w jaki sposób pada na nią światło, a także poznać fakturę i jej chłonność – tłumaczy.

Artyści uliczni posługują się głównie markerami i farbami. – Zafascynowany jestem kaligrafią mistrzów japońskich i te narzędzia są dla mnie odpowiednie, pozwalają mi na prawdziwą wolność – mówi Igor Chołda.

Z kolei Wojtek Wiśniewski w swojej pracy posługuje się głównie szablonami. – To matryce, przez które przechodzi farba w sprayu – wyjaśnia. Jak przyznaje, tworzenie szablonów jest bardzo pracochłonne, jednak gdy już zgromadzi się pewną ich liczbę, można je wykorzystywać na wiele sposobów. Robert Przepiórski dodaje, że mało osób zdaje sobie sprawę, iż prace tworzone przy użyciu szablonów złożone są z kilku warstw. Efekt nierzadko bywa oszałamiający.

Więcej o street arcie, malowaniu na żywo i dekorowaniu ścian w prywatnych domach w rozmowie Justyny Dżbik z gośćmi Czwórki. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polskie sierpnie" w streetartowej oprawie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 14:46
Już 28 sierpnia w Parku Praskim odbędzie się "Ulica Bitwy Warszawskiej – Bitwa Ulicy Warszawskiej". To projekt artystyczno-społeczny z historią w tle. Tematem przewodnim imprezy są pamiętne "sierpnie" z 1920, 1939, 1944 i 1980 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowe zagadki Banksy’ego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2010 17:15
Znamy tylko jego dzieła. Nikt nie wie jak wygląda, gdzie mieszka i jak naprawdę się nazywa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygraj album o polskiej sztuce ulicy!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 12:32
Autorzy książki jako pierwsi zebrali zdjęcia bardzo ulotnych działań najciekawszych artystów z polskiej ulicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy może grać rocka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 14:43
Naukę gry na gitarze można rozpocząć w każdym wieku. Wystarczy opanować parę akordów i można "łoić" w kapeli - zapewnia założyciel Akademii Rocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidny "Hołek", błysk Łaskawca

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 12:26
Quadzista Łukasz Łaskawiec zajął 3. miejsce w Rajdzie Dakar. Krzysztof Hołowczyc za kierownicą BMW dojechał na 5. miejscu. Oceniamy występ Polaków w najsłynniejszym rajdzie po bezdrożach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor-biznesmen powraca w "Metrze"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 12:00
Staram się, żeby mój poranek nie był porankiem kojota – mówi Michał Milowicz. Artysta obchodzi 20-lecie pracy scenicznej. Oprócz grania zajmuje się również biznesem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smuga pędzla na tafli Świtezi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 14:18
Tradycyjne malarstwo i technika komputerowa mogą tworzyć wspaniały duet estetyczny. Dowodem jest najnowszy film Kamila Polaka "Świteź".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milowicz zatańczy i zaśpiewa w "Metrze"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 23:00
Staram się, żeby mój poranek nie był porankiem kojota – mówi Michał Milowicz. Artysta obchodzi 20-lecie pracy scenicznej. Oprócz grania zajmuje się również biznesem.
rozwiń zwiń