X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stop kryzysowi: strefa euro a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:32
To, że Polska wejdzie do europejskiej strefy walutowej jest przesądzone. Klamka zapadła w momencie podpisania przez nasz kraj traktatu akcesyjnego. Wciąż otwarte pozostaje natomiast pytanie, kiedy to nastąpi?
Audio

- Dobrze, że możemy pozwolić sobie w tym względzie na elastyczność. W tej chwili, z uwagi na światowy kryzys, moment jest oczywiście nienajlepszy – powiedział Roman Przasnyski, ekspert Open Finance.

Sam kryzys paradoksalnie może wyjść strefie euro na dobre. – Obnażone zostały pewne zagrożenia związane z przyjęciem europejskiej wspólnej waluty. Kraje, które nie były na to do końca gotowe – jak Grecja, Hiszpania i Portugalia – straciły możliwość swobodnego sterowania kursem swojej waluty bądź stopami procentowymi w razie sytuacji kryzysowych - wyjaśnił Roman Przasnyski. - Ostatnie doświadczenia są szansą, aby te słabości przezwyciężyć. Jeśli tak się stanie przynależność do strefy euro w perspektywie kilku lat może stać się bardziej atrakcyjna – dodał gość Czwórki.

Jak wynika z badań większość Polaków jest przeciwko wejściu do strefy euro. Co zaskakujące, na "nie" są również Niemcy, którzy chcieliby powrotu marki. – To właśnie efekt obecnego kryzysu. Miejmy nadzieję, że to zjawisko przejściowe. Według mnie korzyści związane z integracją i wspólną walutą na przestrzeni najbliższych 30-50 lat będą jednak bezsprzeczne – ocenił Roman Przasnyski.

Gdy strefa euro obejmie również Polskę do lamusa odejdzie poczciwy złoty. Każdego z nas będzie wtedy interesowało przede wszystkim, po jakim kursie odbędzie się wymiana starej waluty na euro.  – Z punktu widzenia przeciętnego Polaka ta wymiana byłaby najkorzystniejsza, gdyby nastąpiła w stosunku 1:1. To oczywiście niemożliwe – przyznał ekspert Open Finance.

Więcej o strefie euro i obecności w niej Polski, procesie wymiany złotówki na euro oraz o tym, kto lub co powinno znaleźć się na rewersie polskich monet euro dowiesz się, słuchając rozmowy Justyny Dżbik z Romanem Przasnyskim.

Audycja powstała w ramach cyklu "Stop kryzysowi", który jest realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 17:00
Na USA patrzą wszyscy. Rynki finansowe całego świata rozwijają się w oparciu o rynek amerykański, a giełdy funkcjonują pod dyktando Wall Street. Jak wygląda amerykański rynek finansowy „od podszewki” i co jest motorem jego działania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stop kryzysowi: skąd Unia Europejska bierze pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 15:00
W tym tygodniu w ramach projektu NBP zbadamy Fundusze Unijne. Skąd Unia ma fundusze, jak je rozdziela i kto o tym decyduje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stop kryzysowi: Czy strefa Euro przetrwa?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 12:30
Obecny kryzys finansowy odbija się nie tylko na pojedynczych krajach Europy, ale również na wspólnej europejskiej walucie. Czy problemy Grecji okażą się początkiem końca strefy Euro?
rozwiń zwiń