Stop kryzysowi: strefa euro a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:32
To, że Polska wejdzie do europejskiej strefy walutowej jest przesądzone. Klamka zapadła w momencie podpisania przez nasz kraj traktatu akcesyjnego. Wciąż otwarte pozostaje natomiast pytanie, kiedy to nastąpi?
Audio

- Dobrze, że możemy pozwolić sobie w tym względzie na elastyczność. W tej chwili, z uwagi na światowy kryzys, moment jest oczywiście nienajlepszy – powiedział Roman Przasnyski, ekspert Open Finance.

Sam kryzys paradoksalnie może wyjść strefie euro na dobre. – Obnażone zostały pewne zagrożenia związane z przyjęciem europejskiej wspólnej waluty. Kraje, które nie były na to do końca gotowe – jak Grecja, Hiszpania i Portugalia – straciły możliwość swobodnego sterowania kursem swojej waluty bądź stopami procentowymi w razie sytuacji kryzysowych - wyjaśnił Roman Przasnyski. - Ostatnie doświadczenia są szansą, aby te słabości przezwyciężyć. Jeśli tak się stanie przynależność do strefy euro w perspektywie kilku lat może stać się bardziej atrakcyjna – dodał gość Czwórki.

Jak wynika z badań większość Polaków jest przeciwko wejściu do strefy euro. Co zaskakujące, na "nie" są również Niemcy, którzy chcieliby powrotu marki. – To właśnie efekt obecnego kryzysu. Miejmy nadzieję, że to zjawisko przejściowe. Według mnie korzyści związane z integracją i wspólną walutą na przestrzeni najbliższych 30-50 lat będą jednak bezsprzeczne – ocenił Roman Przasnyski.

Gdy strefa euro obejmie również Polskę do lamusa odejdzie poczciwy złoty. Każdego z nas będzie wtedy interesowało przede wszystkim, po jakim kursie odbędzie się wymiana starej waluty na euro.  – Z punktu widzenia przeciętnego Polaka ta wymiana byłaby najkorzystniejsza, gdyby nastąpiła w stosunku 1:1. To oczywiście niemożliwe – przyznał ekspert Open Finance.

Więcej o strefie euro i obecności w niej Polski, procesie wymiany złotówki na euro oraz o tym, kto lub co powinno znaleźć się na rewersie polskich monet euro dowiesz się, słuchając rozmowy Justyny Dżbik z Romanem Przasnyskim.

Audycja powstała w ramach cyklu "Stop kryzysowi", który jest realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim.

pg

Czytaj także

"Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 17:00
Na USA patrzą wszyscy. Rynki finansowe całego świata rozwijają się w oparciu o rynek amerykański, a giełdy funkcjonują pod dyktando Wall Street. Jak wygląda amerykański rynek finansowy „od podszewki” i co jest motorem jego działania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: skąd Unia Europejska bierze pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 15:00
W tym tygodniu w ramach projektu NBP zbadamy Fundusze Unijne. Skąd Unia ma fundusze, jak je rozdziela i kto o tym decyduje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: Czy strefa Euro przetrwa?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 12:30
Obecny kryzys finansowy odbija się nie tylko na pojedynczych krajach Europy, ale również na wspólnej europejskiej walucie. Czy problemy Grecji okażą się początkiem końca strefy Euro?
rozwiń zwiń