Stop kryzysowi: skąd Unia Europejska bierze pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 15:00
W tym tygodniu w ramach projektu NBP zbadamy Fundusze Unijne. Skąd Unia ma fundusze, jak je rozdziela i kto o tym decyduje?
Audio

Unia Europejska rozdaje pieniądze hojną ręką swoim państwom członkowskim. Na to, by było z czego rozdawać w znacznej części składają się jednak… same państwa członkowskie. To taki obieg zamknięty. – Są to składki różnej wysokości i zależą od PKB poszczególnych państw. Taka jest idea solidarności europejskiej. – tłumaczy Zbigniew Gniatkowski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Wiadomo więc, że bogaci dają najwięcej, tradycyjnie są to Niemcy i - proporcjonalnie do liczby mieszkańców - państwa nordyckie. Ci biedniejsi dostają pieniądze na rozwój, m. in. infrastruktury i modernizację rolnictwa. I do takich krajów należy Polska, która w ubiegłym roku uzyskała z unijnego budżetu 10 mld euro netto.

Najbogatsi, czyli m. in. Niemcy czy Francja, płacą, ale także zyskują. – Niemcy korzystają choćby na poszerzonym rynku wspólnym – tłumaczy Gniatkowski. – Gdy Polska i inne państwa weszły do UE, Niemcy, może nie bezpośrednio, lecz poprzez wzmożony handel z tymi państwami, wiele zyskały.

Fot.
Fot. Wojciech Kusiński

Zdaniem gościa Czwórki, dwie najbardziej znaczące pozycje w wydatkach unijnego budżetu to polityka spójności i rolnictwo. – Dlatego kraje, w których rolnictwo jest najbardziej rozwinięte i wysokonakładowe, jak choćby Francja, Niemcy, Włochy czy Hiszpania, otrzymują z budżetu UE bardzo dużo pieniędzy w postaci dopłat bezpośrednich dla rolników – opowiada Gniatkowski. Z kolei Polska, poza środkami dla rolników, zyskuje najwięcej na polityce spójności, dzięki której ma szansę szybko dogonić bogaty Zachód.

Jak twierdzi Gniatkowski, większość regionów w państwach, które od niedawna są członkami UE, to tereny stosunkowo słabo rozwinięte: dochód na mieszkańca jest znacznie niższy niż w zachodniej części Europy. Dlatego to właśnie tam kierowany jest potężny strumień gotówki w ramach unijnej "polityki spójności". – To dzięki tym funduszom obserwujemy mnóstwo nowych inwestycji w Polsce – mówi Gniatkowski. – Nie tylko oczyszczalnie ścieków, ale także coraz więcej dróg, nowe dworce kolejowe i inne obiekty użyteczności publicznej.

Więcej na temat unijnych środków dowiesz się, słuchając całej rozmowy ze Zbigniewem Gniatkowskim z audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Czym jest "światowy kryzys" i czy w ogóle istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 08:00
Co to jest PKB i czym się różni od PNB, jak działają fundusze inwestycyjne i kryzys w ogóle istnieje? Dziś w cyklu „Stop kryzysowi” zajmujemy się wyjaśnianiem pojęć trudnych, ale za to ważnych. Zaczynamy... od kryzysu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzysy ekonomiczne? Dla świata to nie pierwszyzna

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 17:00
- Jest takie ironiczne stwierdzenie, że od Grecji się zaczęło i na Grecji się skończy – mówił w Czwórce Tomasz Jaroszek, który na antenie przypomniał historię najsłynniejszych zapaści finansowych w dziejach świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 17:00
Na USA patrzą wszyscy. Rynki finansowe całego świata rozwijają się w oparciu o rynek amerykański, a giełdy funkcjonują pod dyktando Wall Street. Jak wygląda amerykański rynek finansowy „od podszewki” i co jest motorem jego działania?
rozwiń zwiń