Skąd się biorą różne kursy walut?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 16:16
- Z cenami walut jest jak z cenami pieczywa, w każdym sklepie są trochę inne – mówił w Czwórce Marcin Krasoń, który wyjaśniał zawiłości związane z handlem obcymi walutami i zaciąganiem w nich kredytów.
Audio


Ceny pieniędzy sprzedawanych w kantorach i bankach podobnie jak ceny tradycyjnych towarów, zależą od wielu czynników. Jednym z nich może być lokalizacja konkretnej placówki. - Jeżeli kantor jest prowadzony na lotnisku albo na dworcu kolejowym, to jego właściciel może liczyć na to, że ludzie, którzy się tam pojawiają nie mają pojęcia, jakie są standardy rynkowe więc te kursy mogą być bardzo nieatrakcyjne - mówił Marcin Krasoń, specjalista Open Finance.

Średnie kursy walut w kraju wyliczane są przez Narodowy Bank Polski, który codziennie przed godziną 11 wysyła zapytanie do 10 największych banków w Polsce o ich aktualne kursy zakupu i sprzedaży. - Narodowy Bank odrzuca najbardziej skrajne wartości i z pozostałych wylicza średni kurs walutowy na dany dzień - opowiadał gość Justyny Dżbik.

Wpływ na ceny walut w Polsce mają ich kursy na rynkach ogólnoświatowych. Te w dużej mierze wynikają z sytuacji gospodarczej danego kraju, czy regionu.

- Kurs walut wpływa na wiele cen, które mamy w kraju, chociażby na ceny benzyny, bo ropą handluje się płacąc za nią w dolarach. W zależności od tego jaki jest stosunek złotego do dolara to tyle w danym momencie kosztuje nas baryłka ropy – tłumaczył Krasoń.

Podobnie sprawa wygląda z kredytami hipotecznymi, które Polacy często zaciągają w obcej walucie. Każda rata takiego kredytu kosztuje w zależności od tego ile kosztuje frank, czy euro.

Więcej na temat kursów walutowych w nagraniu audycji oraz w rozmowie z Agatą Błaszczak-Boxe, Polką mieszkającą w Nowym Jorku, która była gościem audycji "Bed and Brekfest".

Audycja została zrealizowana w ramach akcji "Stop kryzysowi" przy dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego.

Czytaj także

Cykl audycji pod hasłem "Stop Kryzysowi"!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Mamy za sobą 16 tygodni z cyklem audycji w ramach projektu NBP "Stop Kryzysowi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: Chcesz wziąć kredyt? Najpierw przeczytaj ten tekst!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:40
Warto też słuchać czwórkowych audycji ekonomicznych oraz zajrzeć do naszego serwisu specjalnego poświęconego kryzysowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: co może bank centralny i ile od niego zależy?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 18:06
Bank centralny w każdym kraju jest uznawany za "bank wszystkich banków". – Jest to bank emisyjny. W Polsce emituje złotego, w Szwecji – koronę szwedzką, a w strefie euro – euro – tłumaczy Witold Grostal z NBP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to jest z podatkami?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 14:50
W Czwórce rozmawiamy o obowiązku dotyczącym wszystkich obywateli – podatkach. Co powinniśmy o nich wiedzieć i o czym pamiętać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 17:00
Na USA patrzą wszyscy. Rynki finansowe całego świata rozwijają się w oparciu o rynek amerykański, a giełdy funkcjonują pod dyktando Wall Street. Jak wygląda amerykański rynek finansowy „od podszewki” i co jest motorem jego działania?
rozwiń zwiń