Poznaj konsekwencje swoich działań i bądź odpowiedzialny

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 15:27
Nasza odpowiedzialność, a częściej jej brak wynika z braku autorytetów. Nikt nas nie nauczył co jest dobre, a co złe, dlatego tak daleko nam do odpowiedzialności obywatelskiej.
Audio
  • Gdzie są granice swobody i jak wygląda nasza odpowiedzialność.
  • Odpowiedzialność małoletnich - materiał Anny Depczyńskiej.

Jean Paul Sartre wolność zdefiniował jako śmiałe rozpatrywanie każdej sytuacji, w jaką wpakuje nas życie i branie na siebie wszelkiej wynikłej stąd odpowiedzialności. Dziś wydaje się, że ta cecha straciła na znaczeniu.

- W tej chwili panuje kryzys odpowiedzialności. Mówi się o kryzysie w przestrzeganiu zasad. Zasady są często nieznane, nie ma autorytetów. Jest duża swoboda w systemie wychowawczym. Rodzina też przestała uczyć zasad - wymienia dr Maria Łuszczyńska, filozof z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Nasza odpowiedzialność, a często jej brak wyraża się także w stosunku do zwierząt. - Ludzie, którzy adoptują od nas zwierzęta przechodzą długą rozmowę z nami - to są ludzie odpowiedzialni. Ale są też tacy, którzy zostawiają zwierzaki w naszym okienku życiu, a przecież zwierze to nie jest zabawka - mówi Renata Rajska, zastępca komendanta Okręgu mazowieckiego Straży dla zwierząt.

Eksperci, z którymi rozmawiał Dominik Olędzki, uważają, że ideałem jest odpowiedzialność obywatelska, do której Polakom dużo brakuje, bo przecież trzeba poznać, co jest dobre, a co złe.

Gośćmi Krzysztofa Grzybowskego były Maria Sankowska-Borman, adwokat i Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje. Panie również podjęły próbę odpowiedzi na pytanie o odpowiedzialność i o granice swobody i wolności.

- Mało jest osób, które uczą nas odpowiedzialności, więc nie wiemy że moglibyśmy ją brać. Nie wiemy jaka jest różnica miedzy dobrem a złem, nikt nas tego nie nauczył  - Lucyna Kicińska. - Często wydaje się ludziom,  że pewne rzeczy są dozwolone - dodaje Maria Sankowska-Borman.

- Odpowiedzialność to jest znajomość konsekwencji własnych zachowań. Wtedy odpowiedzialność pomaga nam wybrać czy zachowujemy się tak, czy inaczej. To funkcja psychiczna pozwala nam się osadzić w świecie, czuć się bezpiecznie - definiuje Lucyna Kicińska.

Jak to się dzieje, że wciąż młodzi ludzie myślą, że "może się uda", kiedy powinniśmy zacząć uczyć dzieci odpowiedzialności i co to jest system reguł domowych dowiesz się słuchając audycji "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy Anny Depczyńskiej z mecenasem Grzegorzem Chylem o odpowiedzialności małoletnich.

(pj)

Czytaj także

Bo lubimy czytać biografie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 13:37
W ostatnich miesiącach rynek książki w Polsce przeżywa prawdziwy zalew publikacji o życiu postaci znanych i cenionych. Jednym z najgłośniejszych tytułów początku roku była książka o Serge’u Gainsbourgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następna taka impreza najwcześniej w 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 16:59
Koniec Euro 2012 przynosi czas podsumowań. Nie da się ukryć, że dzięki Euro powstaje wiele obiektów, które w innych okolicznościach czekałyby na realizację jeszcze przez wiele lat. Jak to wygląda z finansowego punktu widzenia pytał Krzysztof Grzybowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowi ludzie nie są stworzeni do pracy w korporacji

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 15:26
Open space, służbowy mundurek, ciągła kontrola, a w zamian: opieka socjalna, imprezy integracyjne. Czy warto dziś być korpoludkiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzeszni wykładowcy - jest na nich sposób

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 15:35
Podobno studia to najlepszy czas w życiu. Czasem studentów dotykają jednak przykrości, sytuacje, które nie powinny mieć miejsca. Jak sobie radzić z wykładowcami podpowiadała Magda Ziółkowska z NSZ.
rozwiń zwiń