Zwiedzanie Łotwy zacznij od Rygi

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 10:00
Za dwa lata Wrocław, teraz Ryga. Czym to łotewskie miasto zaskoczy nas jako Europejska Stolica Kultury?
Audio
  • Poznaj uroki Jurmalii (Czwórka/4 do 4)
  • Ryga - Europejska Stolica Kultury 2014. Sprawdź, co przygotowali jej mieszkańcy i biuro ESK (Czwórka/4 do 4)
Zamek w Rydze
Zamek w RydzeFoto: wikipedia.org/Britt Storlykken Helland

- Koncerty, wystawy, festiwale. Imprezy jednorazowe i cykliczne. Będzie w czym wybierać - zapewnia sekretarz ambasady Łotwy Jan Kiewisz - Pietuszko. - Zapraszamy do Rygi: na Wielkanoc, na majówkę oraz na wakacje.

Jednym z głównych wydarzeń ESK 2014 w Rydze mają być Światowe Dni Chórów, w ramach których wystąpi 20 tysięcy chórzystów z blisko 90 państw. Miasto planuje również wystawę "Książka. 1514-2014", prezentującą 500 lat historii drukowanej książki.

Europejska Stolica Kultury 2014 ma nową walutę >>>

- Polecam także finał konkursu dla młodych kompozytorów Windstream - mówi gość "4 do 4". - 19 i 20 kwietnia odbędą się koncerty laureatów, więc melomani powinni być usatysfakcjonowani. Wielkanocny okres w ogóle upłynie w Rydze pod znakiem muzyki klasycznej, bo biuro ESK 2014 przygotowało jeszcze festiwal muzyki Jana Sebastiana Bacha.

Poznaj z Czwórką najpiękniejsze miejsca na ziemi >>>

Stolica Łotwy otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w setną rocznicę pierwszej wojny światowej, co zamierzają uczcić Łotysze. Z tej okazji owarta zostanie ekspozycja "1914".

- Turystów, którzy są za pan brat z nowymi technologiami chciałbym też zainteresować projektem "i-Riga" - opowiada rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - To wystawa, na której pokazane będą zdjęcia zrobione przez mieszkańców tego miasta. Na swoich pracach uwiecznili oni nie tylko pocztówkowe widoczki, ale też opuszczone i zaniedbane podwórka oraz nieznane oblicza naszej stolicy.

Obok Rygi Europejską Stolicą Kultury w 2014 roku jest także położone na północy Szwecji niewielkie miasto Umeå.

(kul / ac)

Czytaj także

"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Floryda - palmy, słońce i... aligatory

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 10:00
Floryda kojarzy się z bogatymi emerytami, którzy postanowili jesień swojego życia spędzić pod palmami, ale ten amerykański stan ma też sporo do zaoferowania turystom w każdym wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spędź karnawał w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 14:30
Meksykanie, podobnie jak Brazylijczycy, w karnawale się nie oszczędzają. W niektórych stanach zabawa trwa nawet 10 dni, a mieszkańcy całe życie podporządkowują biesiadzie.
rozwiń zwiń