Dbajmy o zdrowie, czyli jak nie zostać technokaleką

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:00
Ile godzin dziennie spędzamy przed komputerem, albo telewizorem? Ile godzin każdego dnia korzystamy ze smartfonów? Zbyt wiele. Młodzież coraz częściej zapada na choroby, wynikające z nieprawidłowego użytkowania sprzętu elektronicznego.
Audio
  • Jacek Świgost o kampanii "Ergotest" i o tym, jak radzić sobie przy biurku, by pracować efektywnie, a jednocześnie oszczędzać zdrowie (Czwórka/4 do 4)
  • na siedząco, stojąco i leżąco, czyli jak ucząc się, polscy studenci niszą swoje kręgosłupy - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/4 do 4)
Gracz przed komputerem
Gracz przed komputeremFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że zaledwie 1 na 20 studenckich stanowisk pracy jest ergonomicznych, a z różnych badań na terenie całej Europy wynika, że problemy z kręgosłupem ma średnio 8 na 10 osób. I choć polscy studenci wiedzą, co zrobić, by nauka nie miała na ich kości i stawy szkodliwego wpływu, nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. - W trakcie sesji spędzam w bibliotekach wiele czasu. Wiem, że trzeba siedzieć prosto, plecami dotykać oparcia krzesła - tłumaczy jedna ze studentek Uniwersytetu Warszawskiego. - Staram się robić to poprawnie, ale bywa różnie.

Studenci wymyślają najróżniejsze pozycje, by uczyć się jak najbardziej efektywnie i… efektownie. - Niektórzy kładą się nawet po prostu na brzuchu, na podłodze - przyznaje Agnieszka Kościeniak-Osiak, specjalista do spraw promocji z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. - Ostatnio jedna z dziewcząt czytała książki, leżąc na plecach i opierając nogi pod kątem 90 stopni o krzesło. Wraz z koleżankami stwierdziła, że w ten sposób doprowadzi do mózgu odpowiednią ilość krwi.

Z powodu nieprawidłowej postawy podczas nauki, jak przyznaje Patrycja Krawczyk-Szulc, specjalista medycyny pracy, do lekarza z bólem pleców lub stawów, zgłaszają się osoby coraz młodsze, nierzadko 20-letnie. - To są często dolegliwości, które wskazują już na zmiany przeciążeniowe - mówi ekspertka i wymienia: bóle głowy, suchość pod powiekami, a po wielu godzinach pracy nawet pogorszenie jakości wzroku.

Czytaj także: Jak przygotować swoje stanowisko pracy? <<<

Dlatego rusza kampania "Ergotest", która ma na celu zweryfikowanie, w jakich warunkach młodzi Polacy pracują i uczą się. - Ludzie zazwyczaj stawiają po prostu laptopy na biurkach i zaczynają pracę, nikt nie myśli o tym, że góra monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku, a podczas pracy dłuższej niż godzinę powinniśmy korzystać z zewnętrznych klawiatur - mówi w "4 do 4" Jacek Świgost organizator akcji. - To tyczy się wszystkich monitorów, tych w smart fonach też. Nikt o tym nie myśli, a warto zacząć zwracać na to uwagę.

(kd/tj)

Czytaj także

Jak zarabiać na filmach w serwisie Youtube?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00
Vlogerzy i youtuberzy to ludzie, którzy z pasji, bądź dla pieniędzy kręcą filmy i wrzucają je do sieci. Okazuje się, że może to być całkiem intratny biznes. Jak zarobić na Youtube?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec kultowych telefonów. Jaka przyszłość czeka Nokię?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:46
Firma Nokia powstała w 1865 roku. Wówczas fabryka ta produkowała masę papierniczą, następnie kable i galanterię gumową. Dopiero po przeprowadzce do fińskiego miasteczka o nazwie Nokia narodziła się korporacja, którą znamy dziś. Tam bowiem zaczęto produkować szeroko pojętą elektronikę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przejęcia firm - tak działa rynek nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 18:45
"Zasada kuli śniegowej" to nowy trend na technologicznym rynku. - Jeszcze rok temu na topie było kupowanie patentów i wykorzystywanie ich przeciwko innym firmom - mówi Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deklaracja wiary lekarzy. Leczyć czy wierzyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 11:28
Ok. 3000 lekarzy zdecydowało się podpisać na Jasnej Górze "Deklarację wiary", zgodnie z którą nie będą oni wykonywać niektórych zabiegów i innych aktywności medycznych, sprzecznych z ich sumieniem, m.in. aborcji, in vitro czy przepisywanie środków antykoncepcyjnych.
rozwiń zwiń