Żydowska Warszawa w tekstach Wiecha

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 18:00
Stworzone w latach 30. ubiegłego stulecia teksty Stefana "Wiecha" Wiecheckiego wzięli na warsztat artyści teatru offowego Scena Lubelska 30/32. Powstał w ten sposób niezwykły spektakl - swoisty portret przedwojennej społeczności żydowskiej w Warszawie.
Audio
  • "Wiech po żydowsku" - spektakl w żydowsko-warszawskiej gwarze (W to mi graj/Czwórka)
Stefan Wiech Wiechecki na warszawskim Targówku, 1971
Stefan "Wiech" Wiechecki na warszawskim Targówku, 1971Foto: PAP/CAF/Edmund Uchymiak

- Z Wiechem - popularyzatorem języka warszawskiej ulicy - przygodę zaczęliśmy już w 2008 roku. Powstało wtedy przedstawienie "Wiech na 102" na podstawie jego humoresek - mówił w Czwórce Piotr Herbich. - Kontynuacją tego spektaklu był "Wiech na 103" z 2011 roku - wyjaśniał artysta.

Piotr Herbich Poczucie humoru Wiecha jest bardzo ciepłe. Wydobywa z postaci komizm, a nie złe cechy  

Badając ogrom twórczości Stefana Wiecheckiego artyści Sceny Lubelska 30/32 natknęli się także na jego mniej znane teksty, w których portretował społeczność żydowską w Warszawie. I tak właśnie powstało ich najnowsze przedstawienie "Wiech po żydowsku", w którym u boku aktorów grają także kukiełki. - Forma kukiełkowa bardzo pasuje do tego tekstu. Kukiełki uwypuklają charakterystyczność postaci - tłumaczył Piotr Herbich.

Przedstawienie "Wiech po żydowsku" ma też niezwykle ciekawą oprawę muzyczną, o której w Czwórce opowiadała Katarzyna Żytomirska, pisarka, etnolożka i aktorka teatru Scena Lubelska 30/32. A jakie inne spektakle można oglądać na deskach Sceny oraz jak w swoją działalności artyści angażują lokalną społeczność i mniejszości etniczne? Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której Aleksandra Opala sprawdziła też, które słowa z gwary warszawskiej i żydowskiej weszły do codziennego użytku.

Sprawdź także:
taniec teatr ruch 1200.jpg
Mike Urbaniak. O teatrze widzianym z okien pociągu

***

Tytuł audycji: "W to mi graj"

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Gość: Piotr Herbich i Katarzyna Żytomirska (Scena Lubelska 30/32)

Data emisji: 7.01.2017

Godzina emisji: 12.17

jsz/gs

Czytaj także

Arktyczna histeria, Maria Peszek i Akademia Teatralna

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 14:48
"Pibloktoq" to medyczna nazwa histerii arktycznej. Jednak spektakl przygotowany przez studentów aktorstwa opowiada o nas, polskim społeczeństwie, a wykorzystuje teksty z serca Marii Peszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Krzemień - flażolet ma w swym głosie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 16:08
- Na aktorskim etacie byłabym ograniczona - mówi Edyta Krzemień, aktorka musicalowa. - Mnie zbyt wiele rzeczy interesuje, chcę być w zbyt wielu miejscach na raz, nie chcę z niczego rezygnować - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Gzyra. Co zrobić, kiedy nie dzwoni telefon?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 14:00
- Jestem przekonana, że przynajmniej raz w życiu każdy aktor mierzy się z zawodowym zastojem. U jednych trwa to krócej, u innych dłużej. Ale chyba każdy z nas boi się momentu, w którym telefon przestaje dzwonić - mówi Anna Gzyra.
rozwiń zwiń