Niesprawny rower? Jak naprawić go samodzielnie?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 14:50
Trwa rowery weekend w Czwórce. Sprawdzamy podczas niego gdzie wybrać się na weekendową wyprawę i jak się do niej przygotować. Co jednak gdy pojawi się usterka w naszym rowerze? Najprościej udać się do Otwartego Warsztatu Rowerowego, gdzie samodzielnie możemy ją usunąć.  
Przed podróżą trzeba sprawdzić stan techniczny roweru
Przed podróżą trzeba sprawdzić stan techniczny roweru Foto: shuterstock/VGstockstudio

Przed rozpoczęciem sezonu rower powinien przejść przegląd. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają i podczas jazdy mogą się pojawić problemy. Wtedy warto podjechać do Otwartego Warsztatu Rowerowego lub jego mobilnej opcji by usunąć usterki i zrobić przegląd roweru.

- Można korzystać z naszych narzędzi za darmo. Nasze punkty mają uświadomić, jak niewiele trzeba, żeby zadbać o komfort jazdy, a przede wszystkim bezpiecznie jeździć - tłumaczy Emilia Szenderłata z Otwartego Warsztatu Rowerowego. - Czasem zgłaszają się osoby, które skarżą się na swój rower, a często okazuje się, że wystarczy napompować koła, nasmarować dobrze łańcuch i lekko dostroić hamulce. Wtedy okazuje się, że rower jeździ jak nowy.

Serwisy Otwartego Warsztatu Rowerowego działają z ramienia Aktywnego Warszawiaka, która jest inicjatywą Biura Sportu i Rekreacji miasta Warszawy. - Otrzymaliśmy granty, żeby wspierać Warszawiaków i poprawić bezpieczeństwo na drogach - mówi gość Czwórki. - Zapraszamy więc do warsztatu, gdzie można przyjść i razem z nami naprawić sobie rower. Można też dowiedzieć się wielu przydanych rzeczy.

Jak zapewnia rozmówczyni Szymona Jaworskiego, nawet ci, którym się wydaje, że mają "dwie lewe ręce" mogą spróbować i nauczyć się wymienić klocki, linkę, czy dętkę. - Są też tacy, którzy samodzielnie wymieniają napęd. Tak naprawdę to wszystkiego można się nauczyć. Wystarczy tylko mieć trochę sprzętu, który u nas w warsztacie jest za darmo - podkreśla Emilia Szenderłata. - Można więc przyjść i skorzystać, a przy tym niektórzy spędzają miło czas. Po takiej wizycie okazuje się, że niektórzy zrobili kawał roboty, zaoszczędzili pieniądze i mają satysfakcję.

Zobacz także:

Całoroczny warsztat rowerowy znajduje się na Woli, na ul. Wolność 2. Tam od wtorku do soboty można skorzystać z warsztatu samoobsługowo w każdej chwili. - Dwa razy w tygodniu pomagamy i uczestniczymy w naprawach. Jesteśmy też sezonowo na bazarze Różyckiego - opowiada gość audycji. - Dwa razy w tygodniu mamy mobilny warsztat rowerowy. O jego lokalizacji można się dowiedzieć z naszych mediów społecznościowych.

Jak radzi specjalistka przegląd roweru warto robić przed każdą większą wyprawą rowerową. Ze sobą należy mieć podstawowe narzędzia, zapasową dętkę, łyżki i pompkę. - Czasem jeździmy i nie zwracamy uwagi na stan naszego roweru. Musimy jednak pamiętać, że od tego zależy bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi - podkreśla Emilia Szenderłata.


Posłuchaj
08:09 Czwórka/Sobotologia - rowery 18.06.2022.mp3 Emilia Szenderłata z Otwartego Warsztatu Rowerowego opowiada jak przygotować rower do podróży i korzystać z serwisu (Sobotologia/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Emilia Szenderłata (Otwarty Warsztat Rowerowy)

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 09.24

aw

Czytaj także

Biegowe imprezy z fundacją Run Vegan. "Piękne widoki i dobre jedzenie"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 14:10
Rzepakowe pola w Nieliszu, Warszawa i Gorce - tam będą przebiegały trasy imprez biegowych organizowanych przez Fundację Run Vegan. - Nasze biegi promują aktywny i wegański styl życia - mówi w Czwórce organizatorka imprez Wiola Domaradzka z Run Vegan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długi weekend na rowerze. Dokąd pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:30
Rower to najlepszy środek transportu na lato.- Świetne jest to, że często rowerem udajemy się w takie tereny, gdzie byśmy nie doszli piechotą, a samochodem nie można - mówi w Czwórce Michał Ajzyk z South Warsaw Cycling Club. - Wtedy tak naprawdę tylko rower pozwala nam zwiedzać piękne zakątki Polski czy zagranicy. 
rozwiń zwiń