Z Lublina nad polskie morze. Studenci medycyny przeciwko fali utonięć

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 14:40
Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie chcą zapobiegać utonięciom. Wypłynęli w rejs, podczas którego odwiedzą Gdańsk, Hel i Świnoujście. W każdym z trzech portów przeprowadzili akcje profilaktyczne. 
Audio
  • Studenci z Lubina przeciwko fali utonięć (Pasjonauci/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Artem Postoev

Według danych policji w Polsce w 2018 roku utonęło 545 osób, w tym - już 233 osoby. Najczęstsze okoliczności wypadków stanowią kąpiele w miejscach niestrzeżonych i zabronionych. Wśród przyczyn policja na pierwszym miejscu wymienia alkohol, dalej - lekceważenie żywiołu i przecenianie swoich możliwości.

Do zatrzymania dramatycznego licznika utonięć może się przyczynić akcja studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy wyruszyli w rejs lubelskim jachtem "Roztocze". Podróż rozpoczęli w Gdańsku, następnie odwiedzili Hel i Świnoujście. Załoga składała się z ośmiu studentek i trzech studentów medycyny oraz kapitana. Jedna z uczestniczek rejsu Milena Leziak przyznawała że pokonanie prawie 300 mil morskich nie sprawiło im większych trudności, ale jak mówiła - wymagało wytrwałości i zaangażowania.

Na czym polegała ich inicjatywa i czego można było nauczyć się od młodych aktywistów? O tym opowiadali w rozmowie z Beatą Kwiatkowską. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Maria Stępień, Hubert Stachowicz, Milena Leziak

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 11.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Zaremba. Nieprzeciętny z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 18:00
Ma 19 lat, buduje rakiety i roboty, marzy o podbiciu Marsa. - Projekty, które realizuję wynagradzają mi wszelki trud, a tytuł, który otrzymałem, motywuje do dalszych działań w tym kierunku - mówi Mateusz Zaremba, zwycięzca Plebiscytu Nieprzeciętni 2017.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Florysta. Jeszcze rzemieślnik czy już artysta?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:00
Dziś praca w kwiaciarni to nie tylko przewiązanie gerberów kokardką. - To ciężka, fizyczna harówka. Dlatego ludzie, którzy nie kochają kwiatów i nie mają radości z obcowania z nimi, nie dadzą sobie rady - tłumaczyła Małgorzata Karolak, właścicielka pracowni florystycznej Barwy Natury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W górę serca. Licealistki pomagają małym pacjentom

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 15:10
Jak zmniejszyć lęk przed pobytem w szpitalu oraz rozstaniem z rodzicami? Odpowiedź na to pytanie znalazło 10 licealistek z XVII L.O. im A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń