Jak wytresować nietoperza?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:50
Jarek Brodecki jest licealistą z Łodzi, który od dziecka interesuje się biologią. Wszystko zaczęło się od karmienia żab muchami, które mały Jarek wyławiał z pajęczyn. 
Jednym z mniej znanych wątków z czasów II wojny światowej jest próba wykorzystania nietoperzy do działań zbrojnych
Jednym z mniej znanych wątków z czasów II wojny światowej jest próba wykorzystania nietoperzy do działań zbrojnychFoto: Pixabay/skeeze

Od pasji do profesjonalnych badań naukowych

Potem zrobił dzieciom z podwórka pokaz tresury nietoperzy. Dwa lata temu, jeszcze jako gimnazjalista zdobył nagrodę rektora Uniwersytetu​ Łódzkiego. Na temat jego niezwykłej pasji rozmawialiśmy w sobotę w audycji "Pasjonauci". - Interesują mnie nauki środowiskowe, związane z badaniami nad zjawiskami występującymi w danym środowisku zwierząt i roślin. Moją pasją jest też świat molekularny, czyli biologia, której nie widać gołym okiem - opowiadał Jarek Brodecki. 


Posłuchaj
15:32 _PR4_AAC 2020_07_18-11-09-27.mp3 Jak być biologiem w XXI wieku? (Pasjonauci/Czwórka)

 

Biologia i nowe technologie. Jak to połączyć?

Biologię stara się łączyć z naukami informatycznymi i nowymi technologiami, które pomagają mu eksplorować świat natury. Jest bardzo młody (uczęszcza do drugiej klasy liceum) mimo to udało mu się osiągnąć spektakularne osiągnięcia w dziedzinie nauki. Jak mu się to udaje? Przede wszystkim, jak mówi, trzeba mieć twardą skórę, która pozwala na walczenie z biurokracją. - Okazuje się, że nawet osoba niepełnoletnia może rozwijać się w środowisku naukowym, ponieważ formalnie nie ma przeszkód, by takie projekty realizować. - Przyda się też sporo cierpliwości - wspominał.

Fascynująca flora i fauna. "W mieście jest równie ciekawa"

A większość działań wymaga specjalnych zezwoleń. W tym roku licealista zaangażował się w translokację siedliska żab na tereny bardziej podmokłe. Tego rodzaju akcje wymagają zgody np. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Pierwsze zadania naukowe rozpoczął w czwartej klasie szkoły podstawowej prowadząc obserwację ptaków. Z czasem, jak opowiadał stawały się coraz bardziej zaawansowane. A jego zainteresowania z flory leśnej i wiejskiej przeniosły się na miejską. Co można powiedzieć o miejskiej roślinności i zwierzętach, które każdego dnia żyją tuż obok człowieka?

Więcej na ten temat gość Czwórki opowiadał w rozmowie z Beatą Kwiatkowską. 

=================================================

W audycji także relacja z Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Przeniesiemy się do miejsca, gdzie ludzi z wielką pasją na pewno nie brakuje. W Lądku Zdroju trwa Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Na miejscu jest Mateusz Kulik i jego gość...​ Marcin Rzeszótko z Buff Team, teamu specjalizującego się w biegach górskich, który prywatnie jest nauczycielem WF-u w Zakopanem. Rozmowa m.in. o tym jak nauczyciel ultras zachęca młodych do sportu.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Jarek Brodecki

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 11.09

ac

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co usłyszymy, przykładając ucho do marchewki?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 15:17
Beniamin Głuszek to artysta dźwiękowy, który wydobywa dźwięki z tego, co jadalne. W przeciwieństwie do znanej orkiestry warzywnej, Paprykalaby, nie "gra" na warzywach w sposób typowy. Umieszcza mikrofony kontaktowe w ich wnętrzu, dzięki czemu brzmią zupełnie inaczej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden za wszystkich". Helena Czernek i Aleksander Prugar stworzyli symbol walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 15:25
Helena Czernek i Aleksander Prugar tworzą duet działający pod nazwą Mi Polin. W czasie pandemii postanowili stworzyć akcję społeczną, którą nazwali "Jeden za wszystkich". Na czym polega? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyprawy - kulinarne DNA historii świata i języka

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:00
Dawno temu Pizańczycy zablokowali dostawy soli do Florencji i do dziś - choć sól jest już ogólnodostępna - w toskańskim Arno w piekarniach wciąż można kupić niesolony chleb.
rozwiń zwiń