Domowa dżungla - hobby dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 14:15
Kontakt z naturą ma ogromny wpływ na każdego z nas. W listopadowe dni nie zawsze chce nam się wyjść na spacer, ale domowa roślinna dżungla może uprzyjemnić nam ten czas. 
Rośliny
RoślinyFoto: shutterstock.com/tsarevv

Wiele z popularnych gatunków roślin hodowanych w Polsce w domach ma świetny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zieleń koi nasze nerwy, ale też nawilża powietrze i oczyszcza je. 

Domowa dżungla, pielęgnacja jej, zdobywanie gatunków roślin trudnych do zdobycia może być naszą pasją i świetnie bawić nas w wolnym czasie. Takim hodowcą roślin jest Szymon Makaruk. 

- Pierwszy mój domowy kwiatek to chyba gdzieś, kiedyś nieświadomie podkradłem babci. To była paprotka, ale jej z nami już nie ma - zdradza rozmówca Michała Daniluka. - Mam dwa kwiatki, z których jestem najbardziej dumny. Jeden z nich to roślina tropikalna, o dużych liściach, która może dorosnąć nawet do 3-4 metrów w warunkach domowych. Moja jest jeszcze młoda, więc wszystko przed nią - dodaje. - Drugą moją ulubioną rośliną jest filodendron brasil, którego wyróżnia limonkowe ubarwienie liści.

W domu Szymona rosną rośliny tropikalne, pnące, ale też sukulenty. - To rośliny podobne do kaktusów, zbierają wodę w swoich tkankach. Popularna jest opuncja czy tzw. drzewko szczęścia - opowiada. - Mam pnące epipremnum, ale też monsterę, która aktualnie walczy z wciornastkami. 


Posłuchaj
03:00 czwórka pasjonauci 26.11.2022 rośliny.mp3 Jak dbać o domową dżunglę? (Czwórka/Pasjonauci)

 

Domowy hodowca roślin nie musi poprzestawać jedynie na zakupie i podlewaniu swoich roślin. Wielu z nich powiększa swoje domowe plantacje, rozmnażając okazy. - Przy niektórych roślinach wystarczy uciąć pęd w odpowiednim miejscu i poczekać, aż puści korzenie - wyjaśnia Szymon Makaruk. - Przy innych, jak np. drzewko szczęścia, te metoda się nie sprawdzi - dodaje. 

Rozmówca Czwórki przyznaje, że rozpoczynając roślinną pasję, prowadził skrupulatne zapiski z podlewania swych okazów. Dziś jednak robi to "na czuja", ewentualnie sprawdza ręką wilgotność ziemi. - Częstotliwość podlewania roślin zależy od zmieniających się wokół nich warunków, w upalne dni potrzebują wody częściej, tak samo przy włączonych kaloryferach - wyjaśnia. - O wilgotność w domu warto zadbać, rozwieszając pranie w pokoju, gdzie są rośliny, albo zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 26.11.2022

Godzina emisji: 12.49

pj/kor

Czytaj także

Zieloni zjadacze tlenu. Gdy kwiaty nie dają spać

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 14:25
Panuje teoria, że w mieszkaniu powinniśmy mieć rośliny, bo są dla nas dobre, potrafią poprawić nastrój, oczyścić powietrze, ale nocą, to one kradną nam tlen. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwiaty w domu. "To świetny czas na malwy i stokrotki"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:18
Ci z nas, którzy mają taką możliwość chętnie zakładają na działkach, balkonach, a nawet parapetach prawdziwe ogrody. - Początek lata to świetny czas. by sadzić rośliny dwuletnie - mówił ​Łukasz Skop, który na co dzień pasjonuje się ogrodnictwem i prowadzi na ten temat warsztaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Damięcki rusza na pomoc "dzikim zapylaczom"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:40
Spektakularne metamorfozy wychodzą Mateuszowi Damięckiemu świetnie. Właśnie czeka na niego kolejna - tym razem nie dotyczy ona jednak samego aktora, lecz z pozoru zadbanej warszawskiej działki. Ma się ona stać rajem dla pszczół. - Chcemy zwrócić uwagę na problem, jakim jest malejąca każdego roku liczba pszczół i innych owadów - mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka. - Pokazać, jak ważna jest rola dzikich zapylaczy dla naszego funkcjonowania.
rozwiń zwiń