Mateusz Damięcki rusza na pomoc "dzikim zapylaczom"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:40
Spektakularne metamorfozy wychodzą Mateuszowi Damięckiemu świetnie. Właśnie czeka na niego kolejna - tym razem nie dotyczy ona jednak samego aktora, lecz z pozoru zadbanej warszawskiej działki. Ma się ona stać rajem dla pszczół. - Chcemy zwrócić uwagę na problem, jakim jest malejąca każdego roku liczba pszczół i innych owadów - mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka. - Pokazać, jak ważna jest rola dzikich zapylaczy dla naszego funkcjonowania.
Z roku na rok maleje liczba pszczół i innych owadów. Warto stworzyć im warunki sprzyjające dla ich rozwoju i zakładać łąki
Z roku na rok maleje liczba pszczół i innych owadów. Warto stworzyć im warunki sprzyjające dla ich rozwoju i zakładać łąkiFoto: Pixabay

"Świat bez pszczół to szkoda całkowita"

Codzienny zgiełk i tempo życia w stolicy sprawiają, że wielu mieszkańców miasta lubi relaksować się na działkach wypoczynkowych. Na jednej z nich, zlokalizowanej w samym środku Warszawy, Mateusz Damięcki właśnie rozpoczął metamorfozę. Nie swoją, ale zielonej przestrzeni - aktor w serii wyzwań, które przyjął od start-upu ubezpieczeniowego Beesafe, ma sprawić, by stała się ona prawdziwym rajem dla pszczół.

To wszystko w ramach kolejnej odsłony kampanii edukacyjnej "Świat bez pszczół to szkoda całkowita", która ma zwrócić uwagę na rolę dzikich zapylaczy, mających ogromne znaczenie m.in. dla zachowania równowagi w przyrodzie.

- Owadów jest coraz mniej, ich biomasa spadła prawie o 80 proc. To pokazuje nam, jak duże stanowi to zagrożenie dla przyrody i dla nas, bo my jesteśmy jej częścią - mówi Maciej Podyma. - Akcja w formie zabawy ma pokazać, jak za pomocą drobnych zmian we własnych ogródkach możemy się przyczynić do poprawy tej sytuacji.

Ważna bioróżnorodność

Jak mówi gość Czwórki, ważna jest bioróżnorodność, bogactwo gatunków, rodzajów i struktur roślin. - W dalszym ciągu jednak królują tuje i trawniki. Uwielbiamy taką "wimbledonozę", która dla owadów i środowiska znaczy niewiele więcej niż kostka brukowa - opowiada. - Taki "zestaw" nie stanowi pożytku dla owadów i pszczół. Nic, co jest w szpalerze stworzone z jednego gatunku, nie jest dla owadów dobre. Żywopłot można stworzyć z pięknych, rodzimych roślin. Może być bioróżnorodnie i ładnie.   

Żeby to pokazać, Mateusz Damięcki próbuje przemienić warszawską działkę w miododajną łąkę dla zapylaczy. Podczas realizacji zadania korzysta z rad gościa Czwórki. 

Źr. Facebook/ Beesafe/Ciąg dalszy zadań dla Mateusza od Beesafe


Stworzyć raj dla owadów

- Konwencja jest taka, że Mateusz pracuje na działce sam. Dzwoni do mnie po porady, ale też wtedy, gdy chce się pochwalić swoimi sukcesami - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - Mateusz zaczął od ciężkiej pracy, bo musiał skuć beton, żeby zrobić dodatkową przestrzeń dla roślin. Dopiero później zaczęły się prace ogrodnicze. Powstał tzw. ogród w szczelinie. Zostały już tam wysiane rośliny, a pierwsze z nich zaczęły kwitnąć. Mateusz radzi sobie naprawdę świetnie.

Cała metamorfoza działki jest rejestrowana i na filmikach można zobaczyć, jakie aktor poczynił postępy. Wy także możecie dołączyć do akcji i przeprowadzić metamorfozę swoich przestrzeni. Po odpowiednim przygotowaniu gruntu możecie wysiewać rośliny, najlepiej różnorodne.


Posłuchaj
17:33 Czwórka/Ratujemy Świat - kampania "Świat bez pszczół to szkoda całkowita 17.06.2022.mp3 Maciej Podyma z Fundacji Łąka opowiada o akcji "Świat bez pszczół to szkoda całkowita" (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

 - Polecam mieszanki, czyli przygotowany zbiór roślin, które można znaleźć pod nazwą "łąki kwietne". Występują w dwóch wariantach: jednoroczne i wieloletnie. Jednoroczne siejemy, kiedy chcemy mieć szybki efekt. Można je zasiać jeszcze w tym sezonie nawet do lipca - tłumaczy Maciej Podyma. - Jeżeli nie mamy działki, możemy wysadzić kwiaty do skrzynek, doniczek, albo pod blokiem zrobić rabatkę. Ważne jest, żeby nie wysiewać ich za dużo, bo muszą mieć przestrzeń, żeby się rozrastać. Im więcej posadzimy roślin, tym lepsze warunki dla owadów, dla przyrody i dla nas. 


Sprawdź także:


***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Maciej Podyma (Fundacja Łąka)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 15.15

aw/kul/mat.pras.


Czytaj także

Jak zostać pszczelarzem. Krótki poradnik

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 10:37
W Wielki Ogólnopolski Dzień Pszczół zachęcamy do zostania pszczelarzem. Dzielą nas od tego tylko 4 kroki, a pszczoły zamówimy kurierem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Adoptuj pszczołę". Greenpeace: te owady nas potrzebują

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 17:35
Wirtualna adopcja pszczoły to przelanie pieniędzy, dzięki którym można poprawić los wielu owadów! W tym roku akcja Greenpreace Polska "Adoptuj pszczołę" startuje po raz ósmy. 
rozwiń zwiń