Muzeum Tatrzańskie. Ostatni projekt Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 11:00
Ma aż jedenaście zabytkowych filii i jest jednym z największych oraz najstarszych muzeów w Polsce. Co jeszcze świadczy o wyjątkowości Muzeum Tatrzańskiego?
Audio
  • Czwórka z wizytą w Muzeum Tatrzańskim (Hotspot/Czwórka)
  • O wybitnych osobistościach Zakopanego i przysmakach z podhalańskiego stołu (Hotspot/Czwórka)
Muzeum Tatrzańskie, Zakopane
Muzeum Tatrzańskie, ZakopaneFoto: Autor: Piotrekwas (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], Wikimedia Commons

Anna Wende-Surmiak Dowodem miłości, którym młodzi mężczyźni obdarowywali swoje ukochane, były łyżniki - takie małe półeczki z otworami, w których przechowywało się łyżki

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego mieści się przy Krupówkach. - To ostatni projekt Stanisława Witkiewicza w ogóle i stylu zakopiańskiego w murze. Budynek został otwarty w 1922 roku i przez wiele lat był jedyną taką placówką w Polsce - opowiada dyrektor muzeum Anna Wende-Surmiak.

Po II wojnie światowej Muzeum Tatrzańskie zaczęło się rozrastać i pozyskiwać kolejne zabytkowe budynki. W jednej z najpiękniejszych chałup na Podhalu z lat 30. XIX wieku mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego "Inspiracje". - Są tam dwie izby - biała i czarna. W czarnej górale mieszkali na co dzień. Można tutaj podziwiać m.in. przepiękną listwę, na której wieszano garnki. Jest tam też piec, który smolił ściany na czarno - mówi rozmówczyni Oli Opali

Co znajdowało się w sali białej? Skąd wzięły się muszelki w góralskim kapeluszu? I dlaczego zakopiański malarze musieli malować w rewirach? Między innymi o tym mówimy w audycji.


Czytaj także
Witkacy 1200.jpg
Witkacowska wolność i forma w Malabar Hotel

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 22.07.2017

Godzina emisji: 17.05

kul/czaj

Czytaj także

Zawód muzealnika. Spędza życie z dziełami sztuki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 17:00
W Międzynarodowym Dniu Muzeów postanowiliśmy zajrzeć do muzeum i sprawdzić, na czym polega praca muzealnika i kustosza, a pomogła nam w tym Aleksandra Głowacz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w warszawskim Wilanowie. - Muzealnik to osoba, która zajmuje się całym spektrum zadań - tłumaczyła.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Muzeum Tańca. Historia miasta poprzez ruch

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 12:14
Muzeum to projekt prezentujący dorobek pionierów tańca modern w Warszawie z lat 1918 - 1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów, których reprezentowali w Czwórce Joanna Stasina i Artur Grabarczyk.
rozwiń zwiń