Niepokalanów. Szlakiem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 17:30
Niepokalanów znany jest jako jedno z najmłodszych sanktuariów w Polsce. Historia powstania tego miejsca nierozerwalnie związana jest z osobą franciszkanina św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Audio
  • "Był człowiek”. W Niepokalanowie odnajdziemy historię św. Maksymiliana Kolbego (Hotspot/Czwórka)
Pałac w Teresinie
Pałac w TeresinieFoto: Artur Bociarski/Shutterstock

- W miejscu, gdzie jest kaplica znajduje się również cela św. Maksymiliana Marii Kolbego. Mieszkał tu, odkąd przybył do Niepokalanowa w 1927 do 1930 roku, kiedy wypłynął na misję do Japonii - opowiadał franciszkanin o. Jacek Staszewski.

- O. Maksymilianie Kolbe był apostołem Matki Bożej i cudownego medalika. Odwiedzając Niepokalanów trzeba koniecznie zabrać medalik dla kogoś, komu może się on przydać. Być w Rzymie i nie zobaczyć papieża to tak samo, jak być w Niepokalanowie i nie zabrać cudownego medalika - przekonywał duchowny. 

Zabytkowy wóz strażacki w muzeum w Niepokalanowie Zabytkowy wóz strażacki w muzeum w Niepokalanowie/fot. J.Jamrozek

Niepokalanów ma własną prasę do wybijania cudownych medalików. Od czasów powojennych franciszkanie samodzielnie zajmują się ich produkcją. Na terenie zakonu działa także ochotnicza straż pożarna, powstała w 1931 roku i do dziś jest jedną z najlepszych w Polsce. Co jeszcze warto wiedzieć o drugim domu św. Maksymiliana Kolbe? Jak wyglądała jego cela i co powinniśmy zobaczyć w położonym nieopodal Teresinie? Kiedy to miejsce odwiedzili Karol Ratzinger, Matka Teresa z Kalkuty i Jan Paweł II? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: Hotspot

Prowadzący: Mateusz Kulik

Materiał: Jakub Jamrozek

Gość: o. Jacek Staszewski (franciszkanin z Niepokalanowa)

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 16.15

ac/kd

Czytaj także

Mazowsze. Serce Polski niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 14:00
Tym razem w audycji Mateusza Kulika odwiedziliśmy Mazowsze, a w odkrywaniu najciekawszych szlaków regionu pomagał nam Paweł Cukrowski z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipskie tajemnice i rycerskie skarby Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 12:00
Rożnów pod Wołczynem - ta niewielka wioska ma coś, co czyni ją niezwykłą. To nietypowy grobowiec w formie egipskiej piramidy wybudowany dla rodziny von Eben oraz Mohring. W położonej zaś nieopodal Byczynie można nauczyć się rycerskiego rzemiosła.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnik turystyczny. W tym zawodzie nie działa demokracja

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:00
- Dla mnie każda grupa jest ciekawa. Ludzie są różni, a możliwość spotkania się z nimi fascynująca - mówiła Karolina Napierała przewodniczka po Warszawie i pilotka wycieczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Japońska prowincja", czyli życie Polaka na Kyushu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 16:23
- Od dziecka marzyłem o Japonii, byłem zafascynowany tym krajem. Wiedziałem, że jeśli tylko nadarzy się okazja, z pewnością się tu przeniosę - mówił Michał Zurnia.
rozwiń zwiń