X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kolarstwo z napędem na cztery łapy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 18:00
- Siła uciągu jednego psa w zaprzęgu jest taka, jak kolarza na wyścigu Tour de France - mówił w Czwórce Igor Tracz, vice mistrz Europy w bikejoringu.
Audio

Bikejoring powstał w latach 80 w Zachodniej Europie jako sustytut trenowania z psami zaprzęgowymi w okresach bezśnieżnych. Sport ten polega na ciągnięciu roweru przez jednego lub dwa psy, które połączone są z nim liną z amortyzatorem. Kolarz, podobnie jak zwierzę, mają niemal równy wkład fizyczny w ściganiu.

- Pies w zaprzęgu potrafi rozpędzić nasz rower do prędkości 50 km/h na wąskiej ścieżce. Jego siła ma szczególne znaczenie tam, gdzie jest pod górę, gdzie jest błoto, gdzie jest piach - mówił w audycji "Co Was Kręci" Igor Tracz, jeden z pierwszych polskich profesjonalnych zawodników bikejoringu.

W naszym kraju ten sport dopiero raczkuje. Za oficjalną dyscyplinę przez Ministerstwo Sportu został uznany w 2005 roku. Polski związek bikejoringu liczy obecnie około 500 zawodników. By móc oficjalnie uprawiać ten sport trzeba mieć skończone co najmniej 15 lat i zdrowego psa o wadze minimum 12 kilogramów.

- Praktycznie każdego psa, każdej rasy jesteśmy w stanie nauczyć biegać. Oczywiście pewnego rodzaju psy są lepiej do tego predestynowane. Ja w swoim zaprzęgu używam tzw. greysterów. Jest to typ psa wyhodowany przez Skandynawów. Przeważnie jest to mieszanka wyżła, pointera z domieszką charta - opowiadał Tracz, który jest obecnie jednym z najbardziej utytułowanych zawodników bikejoringu na świecie.

Więcej na temat warunków uprawiania tej dyscypliny dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pod żaglami w Mongolii: podróż przez pustynię Gobi

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 07:00
Jak podróżować naprawdę nietypowo? W rozmowie Hanny Dołęgowskiej z Anną Grebieniow niesamowita opowieść o wyprawie żaglowozami przez pustynię Gobi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta w sporcie motorowym

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 08:00
Mimo wielu sukcesów na samochodowych torach wyścigowych Klaudia Podkalicka przyznaje, że na motorze nie potrafi dobrze jeździć, a jako dziecko chciała być... baletnicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby prosto z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 08:00
Projekt naukowy "Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki" nadawałby się na jeden z wątków przygodowego filmu historycznego. Jego członkowie odkryli bowiem na dnie królowej polskich rzek prawdziwe skarby.
rozwiń zwiń