Unia Niezwykłych Projektów na ulicach Warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 20:00
I w Rzeszowie i w Ostrołęce istnieje ulica Warszawska. Na każdej z nich znajdują się miejsca niezwykłe - Muzeum Mleczarstwa i mauzoleum żołnierzy poległych pod Ostrołęką w 1831 roku.
Audio
  • Unia Niezwykłych Projektów w Ostrołęce i Rzeszowie

Zagościliśmy w Rzeszowie w  Muzeum Mleczarstwa w Zespole Szkół Spożywczych Muzeum na ul. Warszawskiej 20. usytuowane jest w halach produkcyjnych dawnego budynku szkolnej mleczarni. W muzeum zgromadzono urządzenia i maszyny związane z mleczarstwem oraz archiwalne dokumenty obrazujące działalność Spółdzielczości Mleczarskiej w Galicji, a także Krajowej Szkoły Mleczarskiej. Ekspozycja obejmuje dawne tradycyjne narzędzia serowarskie: lewar, harfę, berło, drewniane formy i prasy do serów. - Sery robiono w wannie serowarskiej. Gdy powstawał skrzep, ser trzeba było delikatnie przemieszać i przeciąć służyły do tego: berło i harfa - opowiada kustosz z Muzeum Mleczarstwa.

Ciekawy jest zbiór maselniczek gospodarskich, wałków do ręcznego wygniatania masła, pras do twarogu. Można również zobaczyć wygniatacz o ręcznym napędzie oraz system walców pochodzących z mechanicznej drewnianej masielnicy. Z okresu międzywojennego zachowały się: młynek do twarogu z 1930 roku, tokarka do serów kulistych, holenderska prasa do serów oraz zabytkowy mechaniczny kociołek do produkcji serów topionych. Niesamowitą podróżą do niedawnej przeszłości jest sala z butelkami i sreberkami do mleka, śmietanki czy kefiru. W muzeum spotkamy jeszcze wiele różnych ciekawostek m.in. szczotkę do czesania żółtego sera.

Ulica Warszawska w Ostrołęce to również warte odwiedzenia miejsce. Znajduje się tu  pomnik mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. Oficjalne otwarcie już 26 maja 2012 roku w 181. rocznicę batalii ostrołęckiej. Pomnik wybudowany został wewnątrz ziemnego fortu carskiego z XIX wieku z okazji setnej rocznicy bitwy. Ostrołęckie mauzoleum jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, poświęconym poległym w jednej z bitew powstania listopadowego. Przez wiele lat miejsce to było zaniedbane. W ostatnim czasie fort i pomnik poddane zostały konserwacji i rewitalizacji. W mauzoleum znajduje się sarkofag, w którym spoczęły prochy powstańców. W najniższej kondygnacji budowli zwiedzić można nowoczesne, multimedialne wystawy. Wytrwałych zapraszamy na dach-taras mauzoleum, skąd podziwiać można fort i pole historycznej bitwy oraz panoramę miasta. Projekt został zrealizowany dzięki funduszom unijnym. Ale budowę pomnika planowano już przed wojną, na 100 rocznicę bitwy - wtedy został rozpisany konkurs, sprzedawano cegiełki, z których pieniądze trafiały na poczet budowy.  - Na setną rocznicę stanął tylko szkielet. Dziś sercem tego miejsca jest wciąż sarkofag, znajduje się w krypcie pomnika. Zaś na najniższej kondygnacji jest muzeum.

O tych wszystkich wspaniałych miejscach w Polsce opowiadali Hania Dołęgowska i Tomasz Burnos w audycji  "Co Was kręci".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak stworzyć ogród zoologiczny? Trzeba mieć wizję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 07:00
Niedawno urodziła się w Polsce uistiti białoucha. Jej naturalnym środowiskiem życia są lasy deszczowe Brazylii. Spotkacie ją jednak w zoo w... Zamościu. Fascynującym miejscem jest też prawdziwie "amazońska" motylarnia i afrykańskie wybiegi dla lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe barwy warszawskiego Wilanowa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 18:00
W Wilanowie jest i będzie jeszcze piękniej. Rewitalizowane są ogrody, planuje się przebadanie archeologiczne terenów rezydencji, utworzenie pracowni 3D oraz przeprowadzenie digitalizacji 3D wybranej kolekcji zbiorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 08:50
Do odwiedzenia Opinogóry zachęca piękny pałac stojący w otoczeniu parku typu angielskiego z okazałymi drzewami, rzeźbami mazowieckich książąt, "pogańskimi" kamiennymi idolami i zagadkowymi budowlami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brama do Bieszczad: skansen w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykłe miejsce, położone na wzgórzach. Odwiedzamy skansen, w którym dzięki funduszom europejskim w ciągu powstało miasteczko galicyjskie.
rozwiń zwiń