"Planetarny folklor" Wacława Zimpla

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:10
Niezależność, jedna z artystycznych obsesji Wacława Zimpla, szybko stała się jego znakiem rozpoznawczym. W Czwórce klarnecista, kompozytor i jazzman opowiadał o zawiłościach muzyki hinduskiej oraz próbował przypomnieć sobie wszystkie formacje, z którymi grał.
Audio
  • Wacław Zimpel, muzyczny kameleon i laureat Paszportu Polityki 2016, opowiada o inspiracjach i planach na przyszłość (Folk Off/Czwórka)
Wacław Zimpel
Wacław ZimpelFoto: PAP/Leszek Szymański

Wacław Zimpel Gdy pierwszy raz pojechałem do Indii i zagrałem z tamtejszymi muzykami na 4/4, to nie wiedziałem, gdzie jest raz

- Sporo projektów, w których brałem udział jest w uśpieniu. Z obecnych najważniejsze dla mnie są: Saagara, solo, oraz projekt z Kubą Ziołkiem - mówił w Czwórce Wacław Zimpel. Pierwszy z nich, Saagara, to projekt nagrany z muzykami z południowych Indii z nurtu muzyki karnatackiej, a Wacław Zimpel jest jednym z pierwszych Polaków, który w dogłębny sposób posługuje się tą jedną z najtrudniejszych indyjskich form muzycznych. - Z mojej perspektywy, gdy obecnie gram z muzykami karnatackimi, czuję się jakby rozpoznał tylko wierzchołek góry lodowej - wyjaśniał artysta.

Muzyką Indii Wacław Zimpel interesował się od dawna, ale do studiowania jej na serio przystąpił dopiero zimą 2012 roku, kiedy wyjechał do Bangalore i był uczniem mistrza karnatackiego fletu Ravichandry Kulura. - Muzyków z zachodu sztuka karnatacka kompletnie wyprowadza z poczucia pewności rytmicznej. Dla mnie najbardziej interesująca w niej jest poetyka liczb - opowiadał Wacław Zimpel.

Sprawdź także:
Raphael Rogiński 1200x660.jpg
Raphael Rogiński: dla mnie muzyka to jeden termin

W "Folk Offie" z laureatem Paszportu Polityki 2016 w kategorii "Muzyka popularna" wróciliśmy także do czasów, gdy studiował na Akademii Muzycznej w Poznaniu, do jego młodzieńczych inspiracji. Muzyk zdradził też, czym zaskoczy słuchaczy drugi album Saagry oraz jakie projekty zrealizuje przed emeryturą.

***

Tytuł audycji: "Folk Off"

Prowadzący: Maciej Szajkowski

Gość: Wacław Zimpel (klarnecista, kompozytor, jazzman)

Data emisji: 01.02.2017

Godzina emisji: 00.00

jsz/kul

 

Czytaj także

Bartek Chaciński: 2016 to był muzycznie trudny rok

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 10:45
Tym razem gościem Macieja Szajkowskiego był dziennikarz muzyczny, związany między innymi z radiową Dwójką. W "Folk Offie' opowiadał o tym, co nas dobrego i złego spotkało w minionym, 2016 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianohooligan: chcę przyciągać nieoczywistością

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:30
Kompozytor i jazzman Piotr Orzechowski, mimo młodego wieku, zdobył już tak zwanego Oskara Jazzowego oraz współpracował z wieloma wybitnymi osobowościami świata muzyki. Czy 2016 był dla niego ważnym rokiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Nowej Kaledonii. Odtwarza dźwięki natury

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 00:00
Nowa Kaledonia to wyspy położone na zachodnim Pacyfiku pomiędzy Australią a Nową Zelandią. Ta francuska kolonia obecnie liczy około 300 tysięcy mieszkańców, wśród których 40 procent stanowi ludność autochtoniczna, czyli Kanakowie. Jak brzmi i o czym opowiada muzyka z tego zakątka Ziemi?
rozwiń zwiń