Polskie Radio
Section05
nowa kaledonia

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Ekspertka: Kanakowie boją się, że znów staną się mniejszością

Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się do Nowej Kaledonii - francuskiego terytorium zamorskiego w zachodniej części Pacyfiku. Od tygodnia trwają tam zamieszki wywołane przez zwolenników niepodległości archipelagu. Władze w Paryżu powoli odzyskują kontrolę nad sytuacją i chcą wznowić dialog z lokalnymi elitami politycznymi.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Francja Więcej świata Emmanuel Macron zamach

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Dr Karolina Kania: to miała być "Francja Południa"

- Wśród osób, które są za odłączeniem od Francji, są nie tylko Kanakowie, co pokazały wyniki referendów. Nie tylko autochtoni dążą do uniezależnienia się od Francji, podobnie jak są wśród nich osoby, które chciałyby by Nowa Kaledonia pozostała jej częścią. Zależności etniczne na Nowej Kaledonii są bardzo złożone - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Kania, etnolożka, autorka bloga EthnoPassion (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2024 ŚWIAT Magdalena Skajewska Francja

Rośliny z Zaginionego Świata

– Obcowanie z taką formą przyrody jest dla mnie ciężkie do opisania. Najlepiej ujął to mój znajomy. Powiedział mi, że jest fanem science-fiction, a dotarcie na ten szczyt jest najbliższe "Star-Trekowi", co można mieć w prawdziwym świecie – opisywał botanik-amator dr Mateusz Wrazidło swoje wrażenia z pobytu na tepui w Ameryki Łacińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Drozd Trójka podróże turystyka Ameryka Południowa Wenezuela Gujana rośliny