Moro-Figurska wydaje płytę, a Peja wystąpi w roli... Pomidora

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 09:48
– Najważniejsze jest to, by smaczne, ale niezdrowe przysmaki, które uwielbiają dzieci, nie były traktowane jako nagrody – mówi Odeta Moro-Figurska, która właśnie wydała płytę... do zjedzenia.
Audio

"Płyta do zjedzenia", to dźwiękowa relacja z "pola bitwy" pomiędzy niezdrowymi produktami a naturalnym i pożytecznym jedzeniem. Pomysł powstał już w ubiegłym roku, ale prace nad projektem zaczęły się tak naprawę na początku 2012. – Kluczowe było pytanie o to, kto powinien "dać głos", bo właśnie głos w przypadku tej płyty jest najważniejszy – mówi gość Czwórki. – Był też okres kryzysu, gdy okazało się, że na wiele rzeczy nie będzie nas stać. I trzeba było odrobinę zweryfikować plany.

Ale na szczęście udało się. Do studia weszli Katarzyna Skrzynecka, Paweł Królikowski oraz Peja i udzielili swoich głosów bohaterom nagrania, czyli "złym" i "dobrym" pokarmom. – To po prostu zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze, które pojawiają się na naszych talerzach - opowiada autorka pomysłu w Czwórce.

Wg badań WHO w Polsce dzieci poniżej 11. roku życia przybierają na wadze najszybciej w Europie. – Za chwilę będziemy w czołówce otyłości wśród dzieci – mówi Moro-Figurska. – Potem pojawią się różne schorzenia z tym związane, np. cukrzyca, choroby krążenia, problemy z wadą postawy, a potem – z akceptacją siebie.

Posłuchaj nagrania rozmowy z Odetą Moro-Figurską z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Jak tyją kobiety, a jak mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 09:08
Siłownia, fitness a nawet… wioślarstwo. Uprawianie sportu powinno działać cuda i nawet otyłych pozbawiać niechcianych kilogramów. Tymczasem to nie zawsze działa. Dlatego warto poznać kilka prawd o sobie i własnym organizmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można jeść, jeść, jeść i być zdrowym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 11:40
Od lat wiadomo, że to, co jemy przekłada się na nasze zdrowie. Najlepsi kucharze europejscy, również polski mistrz kulinarny, Robert Sowa wraz z kardiologami serwują nam "Europejską książkę kucharską", po to by gotować smacznie i zdrowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedługo Polacy mogą być tak grubi jak... Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 17:06
– Jedzenie jest wielką przyjemnością, ale bywa także ogromnym zagrożeniem, które często bagatelizujemy – tłumaczy dziennikarka Katarzyna Bosacka. – Jesteśmy społeczeństwem sytym. A ponieważ pożywienia jest pełno, stajemy się przekarmieni.
rozwiń zwiń