Przywilej bycia obywatelem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 12:00
Mija 20 lat od wprowadzenia obywatelstwa UE. Z tej okazji najbliższe 12 miesięcy upłynie pod hasłem Europejskiego Roku Obywateli. Poznaj szczegóły tej inicjatywy.
Audio
  • Posłuchaj, na czym polega Europejski Rok Obywateli - inicjatywa zaplanowana na 2013 rok.
Przywilej bycia obywatelem
Foto: fot. Flickr/rockcohen

Odpowiadając na apel Parlamentu Europejskiego, Komisja Europejska zaproponowała, by uczynić rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli.
- Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości praw związanych z europejskim obywatelstwem - tłumaczy dr Mikołaj Rakusa-Suszczewski, socjolog, historyk idei politycznej z Centrum Europejskiego UW. - Chodzi tutaj o prawa do swobodnego przemieszczania się, do opieki zdrowotnej i wszystkich innych praw wynikających z Karty Praw Podstawowych. Chodzi zatem o umocnienie pewnej przestrzeni i porządku prawa, ale też o przypomnienie obywatelom, co zawdzięczają UE.
Obywatelstwo Unii jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi budowania wspólnej tożsamości. Demokracja, wolność, państwo prawa, równość i prawa człowieka to podstawowe wartości wspólnoty, które mają one szczególne znaczenie dla wzmocnienia procesu demokratycznego, świadomości obywatelskiej i poczucia przynależności do UE, zwłaszcza w czasach kryzysu i potencjalnych zmian.
- Jeśli ktoś się spodziewa, że po roku zdarzy się cud w tej materii, to jest w błędzie - wyjaśnia Paweł Dymek z Fundacji Schumana. - Ale dobrze by było, gdybyśmy pamiętali, że oprócz tego, że jesteśmy Polakami, jesteśmy tez Europejczykami. I że identyfikacja z tym kręgiem kulturowym nie oznacza wyrzeczenia się swoich korzeni, swojego państwa czy regionalnej przynależności. Bo teraz często bywa to w ten sposób postrzegane.

Posłuchaj całej rozmowy, która odbyła się w "Śniadaniu Europejskim". Nagranie znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Możliwości pracy w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 07:15
Sprawdź jak możesz znaleźć zatrudnienie w instytucjach europejskich... Podpowiadamy najciekawsze rozwiązania
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa fala emigracji, czyli dokąd teraz uciekają młodzi Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 11:30
W "Śniadaniu Europejskim" rozmawiamy o tym, dokąd Polacy podróżują "za chlebem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożonarodzeniowe jarmarki mrugają kolorami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 16:00
W "Śniadaniu Europejskim" zabraliśmy was na przedświąteczne zakupy do rożnych miast europejskich. Posłuchaj nagrania audycji!
rozwiń zwiń