(Prawie) niezdobyta polska twierdza

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 20:00
Był "przedmurzem Chrześcijaństwa" i "kluczem do Polski". Ma fantastyczne zabytki i bogatą historię, która kryje wiele tajemnic. My odsłaniamy kilka z nich i zabieramy Was w podróż do Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.
Audio
  • Oto marszrutka - jeden z symboli Ukrainy. Tu poznasz szczegóły dotyczące niezwykłego środka transportu
  • Niejeden Jezus mieszka na Ukrainie. Beata Kwiatkowska na tropie najdziwniejszych imion u naszego sąsiada ze Wschodu
  • Dlaczego warto odwiedzić Kamieniec Podolski? Sentyment do "Trylogii" Sienkiewicza to nie jedyny powód
(Prawie) niezdobyta polska twierdza
Foto: wikipedia commons

Historia miasta sięga XI wieku, a jego najcenniejsze zabytki architektoniczne - twierdza, katedra i biskupstwo - pochodzą z przełomu XIV i XV wieku.

- 99 procent Polaków wybierających się w podróż na Wschód odwiedza Kamieniec Podolski. Są zachęceni "Trylogią" Henryka Sienkiewicza, który uwiecznił to miejsce na kartach "Pana Wołodyjowskiego" - opowiada Adam Gąsior z magazynu "Wasze Podróże". - Ale dobrze jest wyrzucić z głowy obraz miasta, jaki zapamiętaliśmy z serialu "Przygody Pana Michała", bo to, co zobaczymy, naprawdę odbiega od wizji filmowców. Choćby dlatego, że film powstawał w Chęcinach, a nie w Kamieńcu...

Tutaj znajdziesz informacje o najciekawszych miejscach na świecie > > >

Zamek w Kamieńcu Podolskim stoi na wysokiej górze, w zakolu rzeki Smotrycz, nad kilkudziesięciometrowymi urwiskami. W przeszłości był jedną z najważniejszych twierdz kresów Rzeczpospolitej, którą zdobyła tylko raz armia turecka w 1672 roku.
- To docelowy punkt każdego zwiedzania. Na szczęście, żeby się do niego dostać, trzeba przejść przez miasteczko. A taki spacer wiąże się z odkrywaniem polskich śladów - tłumaczy rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - Są to m. in. nazwy, jak Rynek Polski albo Ratusz Polski, ale też orły na bramach. Natomiast architektonicznie starówka nie przypomina tego, co znamy z Krakowa albo Torunia. Nie ma tu wąskich uliczek, tylko bardzo szerokie, które przechodzą w jeszcze szersze place oraz rynki. O dziwo, jak na ukraińskie miasto, Kamieniec Podolski jest bardzo czysty i zadbany.
Jeśli chcesz poznać tajemnice katedry i minaretu w Kamieńcu, dowiedzieć się, dlaczego na Ukrainie mieszka kilka Jezusów i co to jest  marszrutka, koniecznie posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".
kul


Czytaj także

Czechy: (prawie) polski raj dla narciarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 16:37
Czechy to nie tylko Praga. Jest tam też mnóstwo wspaniałych i wcale niedrogich kurortów narciarskich. Nasi południowi sąsiedzi słyną także ze swojej wyśmienitej kuchni. Być może dlatego co roku zimą Polacy wyjeżdżają za południową granicę całymi rodzinami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Sydney Nowy Rok przywitasz w klapkach

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 16:20
Najbardziej spektakularny pokaz sztucznych ogni i żar lejący się z nieba - tak Sylwester wygląda w Australii. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego noworoczny toast warto wznieść z dala od domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saksonia ma muzykę Wagnera i własne Muzeum Musztardy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 12:00
Tropikalne zoo w Lipsku, najpiękniejsza porcelana z Miśni, najsmaczniejszy piernik z Pulsnitz i Muzeum Musztardy. W kolejnym odcinku cyklu podróżniczego Czwórka zawitała do Saksonii, która w 2013 roku rozbrzmiewa muzyką Wagnera.
rozwiń zwiń