Czechy: (prawie) polski raj dla narciarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 16:37
Czechy to nie tylko Praga. Jest tam też mnóstwo wspaniałych i wcale niedrogich kurortów narciarskich. Nasi południowi sąsiedzi słyną także ze swojej wyśmienitej kuchni. Być może dlatego co roku zimą Polacy wyjeżdżają za południową granicę całymi rodzinami.
Audio
  • Czechy: (prawie) polski raj dla narciarzy
  • Wszystko o kurortach narciarskich w Czechach - materiał Bartka Wasilewskiego

Jeśli na narty, to tylko do Czech – z takiego założenia wychodzi wielu naszych rodaków. W tym roku stoki naszych południowych sąsiadów mogą być jednak wyjątkowo oblegane, bo szykuje się tam sporo promocji dla narciarzy. - Polacy bardzo chętnie jeżdżą do Czech, choćby w Karkonosze i Beskidy - opowiada Anna Gruszczyńska z Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego "Czech Tourism", która od kilku już lat stara się promować tamtejsze stoki w Polsce.

To sprawia, że na niektórych czeskich stokach język polski usłyszeć można częściej niż lokalny. - Centra informacji turystycznej wydają nawet broszury w naszym języku - mówi gość Czwórki.

Poznaj tajemnice innych zakatków świata > > >

Nasi południowi sąsiedzi znani są także ze swojej kuchni, m.in. z tzw. knedlików, które przypominają polskie knedle. - Knedliki można zjeść jak kanapkę, jeśli ktoś się bardzo uprze - opowiada Rafał Kosik, pisarz i miłośnik czeskiej kuchni. - Ale nadają się najlepiej do potraw suto okraszonych sosem.

W Polsce nie ma knedlików, bo jest to danie typowo czeskie, ale Kosik, po długich i żmudnych poszukiwaniach, odkopał przepis na tę potrawę w sieci. - Okazało się, że przyrządzenie ich jest bardzo proste - podsumowuje pisarz.

Dowiedz się więcej o przepisach na knedliki, ale także poznaj najtańsze kurorty narciarskie w Czechach, słuchając nagrań audycji "4 do 4"" oraz "Poranek OnLine".

 (kd)

Czytaj także

Drezno z Warszawą łączy Canaletto, ale nie tylko...

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 16:39
Nie da się ukryć, że Drezno to miasto sztuki. Wśród wielu cennych eksponatów w Zamku królewskim można zobaczyć 185 portretów na pestce czereśni. A w Gazometrze powstała panoramę barokowego Drezna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaskiniowcy, pakerzy, sztuczne biusty i kosmici. Bo L.A. ma wiele twarzy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 17:33
Fabryka Snów, Miasto Aniołów i Grzechu w jednym. Los Angeles niejedno ma oblicze i kilka ulubionych nałogów też. "Daj się im uwieść!" - namawia wokalistka Monika Borzym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młoda i dzika Madera ma najlepszy karnawał w Europie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 17:24
Karnawał tuż tuż, więc warto wiedzieć, że najlepiej jest go spędzić na tej portugalskiej wyspie. Madera politycznie należy do Europy, ale geograficznie to już Afryka.
rozwiń zwiń