Jaskiniowcy, pakerzy, sztuczne biusty i kosmici. Bo L.A. ma wiele twarzy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 17:33
Fabryka Snów, Miasto Aniołów i Grzechu w jednym. Los Angeles niejedno ma oblicze i kilka ulubionych nałogów też. "Daj się im uwieść!" - namawia wokalistka Monika Borzym.
Audio
  • Spójrz na L.A. oczami Ryana Socasha, amerykańskiego dziennikarza mieszkającego w Polsce
  • Monika Borzym opowiada o zaletach i wadach życia w L.A.

"LAX" - ten napis wita turystów lądujących w Los Angeles. To tylko trzy litery, a kryją w sobie płomienne romanse, brawurowe policyjne pościgi, głośne bankrutctwa, najstraszniejsze dramaty i skrzętnie skrywane tajemnice.
 - Najdłużej mieszkałam tam bez przerwy ponad rok i pobyt nieco obdarł L.A. z moich wyobrażeń o tym mieście jako o miejscu, w którym spełniają się marzenia - opowiada wokalistka jazzowa Monika Borzym. - Oczywiście zima w Kalifornii w niczym nie przypomina naszej szaroburej brei, ale są inne problemy, które przysłaniają walory pogodowe.  
Los Angeles zostało założone w roku 1781 przez grupę 44 hiszpańskich osadników, pod oficjalną nazwą "El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porciuncula" i do dziś język hiszpański wydaje się być dominującym na ulicach tego miasta: - Tacotrucki stoją na każdym roku, a jak wchodzisz do fast foodu i nie mówisz po hiszpańsku tylko po angielsku to zamiast ogórka dostaniesz paprykę - tłumaczy ze śmiechem gość Krzyśka Grzybowskiego. I dodaje: - Dziś szacuje się, że około 40% mieszkańców miasta to Latynosi.
Napływ emigrantów ma wiele wspólnego z sytuacją ekonomiczną kalifornijskiej metropolii, która została uznana za trzecie najbogatsze i piąte najbardziej wpływowe miasto świata - centrum biznesu, handlu międzynarodowego, technologii, sportu, kultury, mediów oraz mody.
Jeśli chodzi o wyjątkowe miejsca na rozrywkowej mapie gość Czwórki nie ma wątpliwości, gdzie należy się udać: - Ci, którzy poszukują sztucznych nosów i sztucznych biustów pewnie wybiorą zwiedzanie Beverly Hills, ale moim ulubi onym miejscem jest Venice Beach i The Sidewalk Cafe z całą galerią freaków do podziwiania.
Wybierz się na zwiedzanie miasta z Moniką Borzym, poznaj najpopularniejszy kalifornijski nałóg i sprawdź latynoskie przysmaki w nagraniu z audycji "4 do 4".
Tutaj znajdziesz szczegóły Czwórkowych podróży po najbardziej niezwykłych zakątkach świata > > >
kul 

Czytaj także

Najbrzydsze miasto Europy - to tu urodziły sie Smerfy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:51
To wyjątkowa wyprawa. Tym razem w ramach cyklu podróżniczego Czwórka wybrała się do Belgii. Ale nie po to, by podziwiać strzeliste gmachy Brukseli, ale by zobaczyć… podobno najbrzydsze miasto Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duma bez uprzedzenia. Śladami Jane Austen w Bath

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 17:56
Kąpiel w Bath i kilka tajemnic z życia Jane Austen. Bo Anglia tylko nie tylko Sex Pistols, Big Ben i Londyn, o czym przypomina gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przez taniec poznasz naturę Gruzina

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 17:25
Zamiast "dzień dobry" Gruzin przywita Cię słowami "życzę ci zwycięstwa". Czwórka gościła w kraju wojowników, biesiadników, tancerzy i wielbicieli wina.
rozwiń zwiń