X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po co modyfikujemy genetycznie żywność?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 14:01
W języku angielskim skrót GMO oznacza dokładnie "genetycznie modyfikowany organizm". Eksperymenty laboratoryjne nad genetyczną modyfikacją żywności zaczęto prowadzić 30 lat temu, a pierwszy raz trafiła ona na nasze stoły w latach 90. ubiegłego stulecia. Co dzisiaj wiemy o GMO?
Audio
  • Czy genetyczna modyfikacja żywności jest dla nas bezpieczna? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/condesign/domena publiczna

Sprawdź także:
folia twarz 1200x660.jpg
Folia aluminiowa. Lepiej puścić ją w niepamięć?

- Genetyczna modyfikacja żywności polega na wprowadzeniu do organizmu od jednego do trzech nowych genów, albo na ich usunięciu. Odbywa się to na bardzo wczesnym etapie rozwoju - mówi biochemiczka Magdalena Fikus. - Taka roślina rośnie już zatem z nowym materiałem genetycznym - wyjaśnia. Czy wiemy, jak takie "zabawy z DNA" mogą wpływać na nasze zdrowie?

Jak przekonuje dziennikarka Czwórki Marta Hoppe - dzisiaj nie jest to jeszcze do końca jasne. - W GMO chodzi przede wszystkim o to, aby zapobiegać głodowi, a nie na przyklad zmieniać kolor warzyw czy owoców - tłumaczy.

Czy genetycznie zmienione warzywo, którego nie chcą jeść szkodniki jest dla nas bezpieczne? Oraz DNA których produktów na naszym talerzu jest już dziś regularnie modyfikowane? Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której sprawdzamy także, co tak naprawdę wiecie o GMO.

Magdalena Fikus Genetycznie modyfikowane warzywa czy owoce zyskują odporność na niektóre rodzaje szkodników. Takich roślin nie zakażają też wirusy. Są też tacy naukowcy, którzy chcą wyhodować ziemniaki, które potrzebowałyby znacznie mniej wody

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 12.24

jsz  

         

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielkie pomidory, czerwone truskawy - to nie GMO

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 17:44
Gigantyczne jabłka, wielkie dynie, piękne bezpestkowe winogrona to często efekt hodowli, jednak nie GMO, bo to w Polsce jest nielegalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymaj aromat lata i bierz się za suszenie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 14:58
Podobno suszyć można praktycznie wszystko - warzywa, owoce i zioła. Jest to niezawodna metoda na konserwowanie żywności i na trzymanie w zimowej spiżarni wiosenno-letnich specjałów.
rozwiń zwiń