Niezwykły świat wilków, rysi i… bocianów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:40
- Wilk, ryś, żbik to drapieżniki, które wzbudzają w nas największe emocje. Stronią od obecności człowieka, bo przez lata karczowaliśmy ich lasy, zabieraliśmy im siedliska, konkurowaliśmy z nimi o te same nisze ekologiczne - mówił Kacper Kowalczyk, dziennikarz i przyrodnik.
Audio
  • Rozmowa z Kacprem Kowalczykiem. Czego nie wiedziałeś o życiu dzikich zwierząt? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Reincarnation40

Kacper Kowalczyk W krajach obszaru morza śródziemnego poluje się na ptaki migrujące. Często obserwujemy powracające do Polski bociany białe ze strzałami w ciele. Na szczęście wiele z nich mimo to dolatuje do celu

Kowalczyk, miłośnik zwierząt i przyszły weterynarz opowiadał w Czwórce m.in. o swoich bezpośrednich spotkaniach z wilkami. - Usłyszenie ich głosów w środku leśnej głuszy to niezwykłe przeżycie. Ich język jest bardzo rozbudowany - tłumaczył gość Czwórki. Opowiadał także o "prywatnym życiu wilków", opieką nad młodymi czy poszukiwaniach dla nich schronienia.

Mówił także o zimowych, corocznych migracjach ptaków. - Są gatunki, które jeszcze - nawet w grudniu - lecą. I będą wędrować dalej, bo przemieszczają się w sposób ciągły, w zależności od tego, gdzie dostępny jest pokarm - mówił ekspert. Tłumaczył również, czym "zajmują się" ptaki, odpoczywając na obczyźnie, ale także, dlaczego bociany to groźne drapieżniki.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Kacper Kowalczyk (miłośnik zwierząt, dziennikarz, przyrodnik i student weterynarii)

Data emisji: 23.12.2016

Godzina emisji: 12.20

kd/pj

Czytaj także

"Królestwo". Bo Puszcza Białowieska to "ostatnie takie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 14:03
- Puszcza Białowieska to naprawdę jedyna, ostatnia pozostałość tamtych lasów naturalnych, przed tysiącami lat pokrywających niziny Europy. To wzorzec, jak dawniej wyglądał nasz kontynent - mówił Jan Walencik, jeden z reżyserów zdjęć do filmu "Królestwo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:11
W dziesiątce miast z najgorszą jakością powietrza w Unii Europejskiej aż siedem leży w Polsce, w pierwszej pięćdziesiątce - aż trzydzieści trzy. - Polacy nawet nie mają świadomości, co znajduje się w powietrzu, którym oddychają, bo nikt ich o tym nie informuje - przekonywała Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagrożone ryby. Jedzmy tylko te z certyfikatem?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 13:47
Fishburger z plamiaka, śledź z patelni z warzywami lub wędzona makrela - brzmi apetycznie i zdrowo, ale czy ekologicznie?
rozwiń zwiń