Zagrożone ryby. Jedzmy tylko te z certyfikatem?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 13:47
Fishburger z plamiaka, śledź z patelni z warzywami lub wędzona makrela - brzmi apetycznie i zdrowo, ale czy ekologicznie?
Audio
  • Które gatunki ryb należy spożywać, a których unikać? Jak rozpoznać ryby niezagrożone wyginięciem? (Dajesz radę/Czwórka)
Coraz więcej ryb trafia na listę gatunków zagrożonych. Jak temu zapobiec?
Coraz więcej ryb trafia na listę gatunków zagrożonych. Jak temu zapobiec?Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Anna Dębicka Wiele organizacji ekologicznych publikuje listy gatunków ryb, które można i których nie można jeść w danym sezonie. Warto do nich zaglądać

Tuż przed świętami rekordy popularności w polskich domach biją śledzie i karpie. Jednak nie wszystkie ryby, które lądują na naszych stołach powinny się tam znaleźć, bo ich zasoby drastycznie maleją. - Ważne, żeby wybierać ryby niezagrożone, czyli takie, które mogą się rozradzać i być z nami dziś, jutro i podczas następnych świąt - mówiła Anna Dębicka z MSC Polska.

Tymczasem, jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń, niektóre gatunki ryb i owoców morza mogą całkowicie zniknąć, a wraz z nimi wiele innych gatunków, które pełnią istotną rolę w ekosystemach morskich. - Należy pamiętać, że pod nazwą handlową typu "tuńczyk", czy "dorsz" kryje się wiele gatunków. Jest tuńczyk błękitnopłetwy - skrajnie zagrożony wyginięciem, ale już na naszych półkach sklepowych znajdziemy tuńczyki żółtopłetwe, których wciąż jest dużo - tłumaczyła Dębicka. 

Anna Dębicka Ryby są ważne dla morskiego ekosystemu: gdyby większe nie zjadały mniejszych, a te - roślin, morza i oceany zaczęłyby zakwitać. Stałyby się beztlenowymi "zupami", a to z kolei spowodowałoby katastrofę ekologiczną na lądach

Czy zatem z naszego menu powinien zniknąć łosoś, pstrąg albo śledź? Dlaczego warto i trzeba wybierać ryby i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa i jak rozpoznać takie ryby? To Anna Dębicka tłumaczyła w Czwórce. Mówiła także m.in., dlaczego takich certyfikatów najczęściej nie znajdziemy przy… karpiach.

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Dębicka (koordynatorka programu MSC w Polsce)

Data emisji: 20.12.2016

Godzina emisji: 14.05

kd/jsz

Czytaj także

Jedzeniem warto się dzielić... także z sąsiadami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:48
A pomoże Wam w tym aplikacja Shaman, którą trzech studentów - Jakub Sienkiewicz, Tomasz Garbus i Michał Dzienisiewicz - opracowało w 20 godzin podczas Hakatonu. W Czwórce zdradzają, na czym ich aplikacja polega oraz skąd wzięli na nią pomysł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W street foodzie liczy się inwencja

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 10:11
A w Czwórce dowodzi tego Jurek Sobieniak, kucharz, technolog żywności, a także autor książki "Street food. Głód ulicy". Jakie są najnowsze trendy ulicznego gotowania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowe odchudzanie. "Dieta-cud nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:29
- Jeśli ekstremalnie ograniczymy liczbę kalorii, na początku szybko stracimy kilogramy. Po pewnym czasie jednak nasze ciało zacznie się "zabezpieczać" przed brakami substancji odżywczych i wówczas waga się zatrzymuje. Wciąż nie jemy, ale już nie chudniemy. I pojawia się frustracja - mówiła Elżbieta Lange, psychodietetyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kinie Jarmuscha jedzenie to przekaźnik

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 17:16
- I to nie tylko stanów emocjonalnych. Może być także przyczynkiem do jakiejś dyskusji - mówi krytyczka filmowa Madga Maksimiuk. Na srebrnych ekranach premiera "Patersona", nowego filmu Jima Jarmuscha, a w "Sztuce jedzenia" sprawdzamy wątki kulinarne w twórczości reżysera.
rozwiń zwiń