Inteligentne ptaki - kruki pamiętają twarze oszustów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:51
Kruki pamiętają twarze oszukujących je ludzi i chowają urazę - udowadniają naukowcy. - Kruk to jeden z najbardziej inteligentnych ptaków na Ziemi, jest przez człowieka wciąż bardzo niedoceniany - mówił Kacper Kowalczyk, miłośnik ptaków.
Audio
  • Jak udowodniono wysoki poziom inteligencji kruków i do czego zdolne są te ptaki? (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak porozumiewają się kruki?
Jak porozumiewają się kruki?Foto: Shutterstock.com/ Ozone20

jerzyk zwyczajny ptak w locie 1200
Jerzyk zwyczajny - ptak, który żyje bez lądowania

Jak to udowodniono? Podczas badania dokonywano swoistej "wymiany handlowej". - Kruki podawały ludziom chleb, w zamian miały otrzymywać ser. Niektórzy poddani badaniu mieli zachować się nieuczciwie i nie oddawać jednak ptakom sera. W kolejnych turach badań kruki rozpoznawały "oszustów" i omijały ich szerokim łukiem - opowiadał Kacper Kowalczyk. Jak przekonywał to nie jedyny talent tych ptaków. - Kruki są w stanie opowiadać sobie wzajemnie, jak minął im poprzedni dzień, co również udowodniono - mówił ekspert. - Ich język jest niesamowicie rozbudowany, choć my słyszymy wyłącznie "krakanie" - dodał.

Jak porozumiewają się kruki i o czym jeszcze potrafią się wzajemnie informować? O tym także opowiadał Kacper Kowalczyk w rozmowie z Mateuszem Kulikiem.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 12.15

kd/jsz

Czytaj także

Zatrzymaj aromat lata i bierz się za suszenie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 14:58
Podobno suszyć można praktycznie wszystko - warzywa, owoce i zioła. Jest to niezawodna metoda na konserwowanie żywności i na trzymanie w zimowej spiżarni wiosenno-letnich specjałów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubisz leżeć? Zacznij na tym zarabiać!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 15:30
Ponad 400 tysięcy złotych można zarobić leżąc nieprzerwanie przez 60 dni. - To nie jest praca marzeń przekonuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik i tłumaczy, dlaczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ptaszenie" czyli medytacja na łonie natury

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 12:00
- Każdy może zostać obserwatorem ptaków, czyli tak zwanym "ptasiarzem". To zajęcie idealnie wpisuje się w nurt "slow life", czyli życia uważnego, skupionego na tym, co się wokół nas dzieje - mówiła Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Czwórkowej audycji "Hotspot", którą nadaliśmy prosto z Pikniku Naukowego 2017.   
rozwiń zwiń