W tę noc Polska znów zachwyci się sowami

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:20
Zbliża się nie lada gratka dla fanów ornitologii. W najbliższy weekend, pod okiem profesjonalistów uczestnicy Nocy Sów będą mogli usłyszeć i obserwować te niezwykłe ptaki. 
Audio
  • Odkrywamy tajemnice nocnych strażniczek lasu (Stacja nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/domena publiczna/Alexas_Fotos

sarny las zima 1200.jpg
Dlaczego zimą w lesie liczy się zwierzęta?

O wydarzeniu opowiadał jeden z wolontariuszy, który weźmie udział w tegorocznej odsłonie - Noc Sów jest akcją społeczną koordynowaną przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Co roku, w jeden weekend cała Polska wyrusza do polskich lasów, żeby szukać i obserwować sowy. Wybieramy się tam właśnie teraz, ponieważ druga połowa marca to moment, kiedy w naszych lasach słychać je najwyraźniej - wyjaśniał Marcin Siuchno, wolontariusz w organizacji.

Dlaczego warto podglądać ptaki? Co sprawia, że sowy są wyjątkowe na tle innych gatunków? Co musimy wiedzieć o sowach zanim przyłączymy się do akcji? O tym mówiliśmy w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała:

Gość: Marcin Siuchno, wolontariusz w organizacji Ptaki Polskie

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 12.46


Czytaj także

Jerzyk zwyczajny - ptak, który żyje bez lądowania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 14:52
Ma 18 cm, waży ok. 50 gramów i lata z prędkością do 160 km/h. Śpi, je, a nawet rozmnaża się w locie. - W naturze nigdy nie zdarza się, że zdrowy osobnik ląduje za ziemi - opowiadał w "Stacji Nauka" Kacper Kowalczyk, ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogar polski - "kundlowaty szlachcic"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:55
O ogarach pisał już w swoich kronikach Gall Anonim. - To stara polska rasa psów, które wyglądają trochę jak mieszańce. Zawsze, kiedy ktoś mówi mi, że mam ładne psy, jestem zdziwiona - śmieje się Anna Walentynowicz, hodowca ogarów polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na leśnym dukcie. O spotkaniach ze zwierzętami

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 15:40
- Na buchtowisku możemy spotkać dzika. Dzikie świnie robią dużo dobrego dla życia w lesie. Umożliwiają samosiew drzew i krzew, zjadają owady i są sprzymierzeńcem leśnika - opowiada Sylwester Lisek z Nadleśnictwa Poddębice. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Koziak o tym, w jaki sposób zwierzęta okazują sobie czułość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:16
Skąd biorą się na świecie małe zwierzęta? Czym pisklęta, małe płazy i inne ssaki różnią się od ludzkich dzieci? Książka "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjaśnia wiele pytań nurtujących dzieci.
rozwiń zwiń