"Jąkanie to szczyt góry lodowej". Jak je leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 13:48
Przerywanie toku mowy, powtarzanie wyrazów, zatrzymywanie się przed pojedynczymi słowami. Jąkanie może pojawić się w każdym wieku, a powodować je może stres czy niespodziewane wydarzenia.
Audio
  • Czym jest jąkanie, jak wyleczyć tę przypadłość i czy można to zrobić samemu? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock

mózg psychologia 1200.jpg
Mindfulness. Dlaczego warto spojrzeć na siebie z dystansu?

Jąkanie się dotyka około 40 mln ludzi na świecie i ok 400 tys. ludzi w Polsce. Choroba ta utrudnia komunikację, 22 października, w Światowym Dniu Osób Jąkających Się sprawdziliśmy więc, w jaki sposób można ją leczyć. - Jest jak szczyt góry lodowej, który wystaje ponad taflę wody, ale pod nią znajduje się cały górski masyw, niewidoczny na pierwszy rzut oka. To emocje, frustracje, wstyd - tłumaczy specjalista chorób wewnętrznych, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski. - Jąkanie często ma też podłoże genetyczne. - Zauważono, że potomkowie osób jąkających się, robią to 3-5 razy częściej - mówi.

Czy każdy może oduczyć się jąkania? Jak leczyć się domowymi sposobami i czy to jest możliwe? Jak przebiegają terapie logopedyczne i na ile są skuteczne? na czym polega technika "echokorekcji"? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Weronikę Puszkar.


język migowy głochoniemi 1200.jpg
"Język migowy jest zróżnicowany niemal tak, jak foniczny"

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 12.33

kd/pj


Czytaj także

Zakwaszenie organizmu? ”Ta choroba nie istnieje”

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 16:08
Obniżenie poziomu Ph w organizmie popularnie nazywane jest "zakwaszeniem". A objawy, wiązane z nim w społecznej świadomości, wynikać mogą z niewłaściwego sposobu odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odra powraca. Czy czeka nas epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:46
- W Europie obserwujemy ogromny, kilkusetprocentowy wzrost zachorowań na odrę. Pojawiły się również zgony z powodu tej choroby - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń