Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:18
Istnieją gatunki zwierząt, którym niestraszny siarczysty mróz. Wszystko dzięki ich wyjątkowej budowie ciała i odpowiedniej powierzchni. Poznajcie ekstremalne gatunki, które zasiedliły najmroźniejsze miejsca na Ziemi. 
Audio
  • Zimnolubne zwierzęta. Jak radzą sobie z chłodem? (Stacja nauka/Czwórka)
  • Przegląd prasy Mateusza Kulika. Czy mieszkające w kosmosie zwierzęta pokona globalne ocieplenie? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay/skeeze/dom. publiczna

Dlaczego pingwinom nie marzną stopy?

Najliczniej zamieszkują Antarktydę oraz zimne rejony sąsiednich wysp i wybrzeży Ameryki Południowej oraz Nowej Zelandii. To, co sprawia, że nie marzną przy niskich temperaturach to bardzo gruba skóra i dobre krążenie, co ułatwia ogrzewanie stóp. - Ich ciało jest pokryte grubą warstwą tłuszczu i specjalnymi piórami, które przypominają łuski. Dzięki temu, że przylegają do ciała stanowią dobre zabezpieczenie przed mrozem - opowiadał Michał Jabłoński z Warszawskiego ZOO.

Zdaniem Bartosza Stróżyńskiego w mroźnym antarktycznym świecie można odnaleźć mnóstwo barw Zdjęcie ilustracyjne

Futro niedźwiedzia białego jest tak naprawdę przezroczyste

- Włosy niedźwiedzia w swojej budowie przypominają przezroczyste rurki. Zbierają światło (co daje złudne wrażenie, że futro jest białe) ogrzewając jego skórę, która jest czarna - mówiła Aneta Awtoniuk - behawiorystka zwierząt.

Czarna skóra służy temu, by lepiej wychwytywać światło słoneczne. Dzięki temu, że ma ciemny kolor, lepiej przyciąga światło, którego na Arktyce jest niewiele. Warstwa tłuszczu i specjalny podszerstek znajdujący się między włosami a skórą dodatkowo izolują organizm przed chłodem. 

Najbardziej odporny gatunek może w przyszłości wyginąć

Do najbardziej wytrzymałych zwierząt świata można zaliczyć niesporczaki. Te bezkręgowce w stanie kryptobiozy mogą przetrwać w temperaturze od - 272 (- 273,15 stopnie Celsjusza to temperatura zera absolutnego), a nawet w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy sprawdzili, że są w stanie znieść sześciokrotnie większe ciśnienie, niż to panujące w najgłębszych częściach oceanów (ciśnienie 6000 atmosfer) oraz ponad 100 lat bez wody.

Niesporczak Niesporczak

Są tysiąc razy bardziej odporne na promieniowanie jonizujące niż człowiek czy jakiekolwiek inne zwierzę. Zabójcza dawka promieniowania gamma dla ludzi to 5 Gy, dla niesporczaków 5000 Gy. Jednak i ten gatunek może w przyszłości wyginąć. Jak podają autorzy artykułu "Scientific Reports" niesporczaki źle radzą sobie z rosnącą temperaturą. Połowa badanych organizmów, które nie znalazły się w stanie kryptobiozy wyginęło przy podniesieniu temperatury do 37,1 stopnia C (przy stopniowym wzroście temperatury były w stanie przetrwać do wysokości 37,6 stopni Celsjusza).

Więcej na ten temat mówiliśmy w przeglądzie prasy przygotowanym przez Mateusza Kulika.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Michał Jabłoński (sekcja ptactwa, Warszawskie ZOO); Aneta Awtoniuk (behawiorystka zwierząt)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 12.40

ac/pg

Czytaj także

Justyna Koziak o tym, w jaki sposób zwierzęta okazują sobie czułość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:16
Skąd biorą się na świecie małe zwierzęta? Czym pisklęta, małe płazy i inne ssaki różnią się od ludzkich dzieci? Książka "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjaśnia wiele pytań nurtujących dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego dzielimy zwierzęta na te do kochania, i te do zjadania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 17:22
Psy, koty – mieszkają w naszych domach i nierzadko traktowane są jak pełnoprawni domownicy. Świnie, kozy, krowy, choć nie odmawiamy im inteligencji, albo zachwycamy się ich pięknymi oczami, nie są nam już tak bliskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smutne orki, słonie, szympansy. Jak zwierzęta okazują żałobę?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:03
Drapieżniki morskie mogą przeżywać żałobę - wynika z najnowszych obserwacji naukowców, którzy potwierdzili, że m.in. orki cierpią po utracie młodych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słonie, jaguary, niedźwiedzie. Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:06
Dźwig, piła, dłuto - to standardowy zestaw stomatologiczny dla słonia. - Podczas zabiegu słoń leży na boku, potężne respiratory pompują tlen. W operacji bierze udział nawet kilkanaście osób, które monitorują oddech, serce, robią zdjęcia roentgenowskie. To ciężka fizyczna praca – opowiadała Agnieszka Czujkowska z warszawskiego Zoo.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:42
Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 
rozwiń zwiń