Ptaki zamieszkują nekropolie. "Tam tak naprawdę tętni życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 14:01
Wielkie historyczne nekropolie to - z perspektywy ptaków - przyjazne parki, pełne starych drzew z ogromnymi, bezpiecznymi dziuplami. - Wszystkie sowy kochają cmentarze - mówi Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ondrej Prosicky/Shutterstock.com

pixabay perkoz 1200.jpg
Perkoz - doskonały nurek, który bywa kosmitą

Na warszawskich Powązkach żyją między innymi puszczyki. - W mieście, zwłaszcza nocą, jest trochę światła, dlatego możemy zaobserwować te ptaki - opowiadał ekspert. Jak tłumaczył, dla ptaków cmentarze to po prostu parki, albo zagajniki, pełne bezpiecznych miejsc, w których łatwo można się ukryć.

Posłuchaj
04:32 _PR4_AAC 2020_11_02-12-44-49.mp3 Jakie ptaki znalazły na cmentarzach idealne miejsce do życia? (Stacja Nauka/Czwórka) 

- Sowy i inne ptaki lubią cmentarze, bo jest tam spokój i cisza, której nie ma w innych częściach wielkich miast. Nagrobki zaś sowy wykorzystują jako idealne miejsca do obserwacji otoczenia podczas polowań, na przykład do wyszukiwania gryzoni.

kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki. "Ten ptak nie zna mezaliansu"

Czytaj także:

Dziuple w starych cmentarnych drzewach także znakomicie służą sowom. - To miejsca, w których mogą się one schować, ale także zamieszkać, zakładając rodzinę, przeczekać deszcz, którego nie lubią, albo schronić się przed mrozem czy śnieżycą. Dziuple służą sowom także jako magazyny na żywność - wymieniał Jacek Karczewski.

Czytaj także:

Ale stare nekropolie, pełne wielkich drzew pokochały nie tylko sowy. - Także rudziki, którym dziuple również służą nie tylko jako komfortowe domy, ale także magazyny, czy schronienie przed złą pogodą - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 02.11.2020

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Jerzyk zwyczajny - ptak, który żyje bez lądowania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 14:52
Ma 18 cm, waży ok. 50 gramów i lata z prędkością do 160 km/h. Śpi, je, a nawet rozmnaża się w locie. - W naturze nigdy nie zdarza się, że zdrowy osobnik ląduje za ziemi - opowiadał w "Stacji Nauka" Kacper Kowalczyk, ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tę noc Polska znów zachwyci się sowami

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:20
Zbliża się nie lada gratka dla fanów ornitologii. W najbliższy weekend, pod okiem profesjonalistów uczestnicy Nocy Sów będą mogli usłyszeć i obserwować te niezwykłe ptaki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słyszysz pierwiosnka? To znak, że wiosna tuż tuż!  

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:23
Dzięki ich śpiewom wiemy, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Nasza reporterka wyruszyła na poszukiwania pierwiosnków. - Niemal wszyscy znamy ich głos, ale niewielu wie, jak wyglądają. Pierwiosnki znacznie łatwiej jest usłyszeć niż dostrzec - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Katarzyna Dytrych, przyrodnik.
rozwiń zwiń