Ekologiczne rolnictwo. Które pestycydy nie szkodzą nam i środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 13:40
Ochrona upraw przed szkodnikami, prowadzona w taki sposób, by nie zagrażać innym osobnikom, ani ludziom - to możliwe. - Jeśli chcemy zachować plony musimy być bezwzględni dla szkodników, ale najważniejsze, by rozsądnie dobierać środki chemiczne - podkreślał dr Paweł Jedynak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Opryskiwanie roślin może być ekologiczne
Opryskiwanie roślin może być ekologiczneFoto: Shutterstock.com

- Pestycydy to środki, których zadaniem jest zabijanie patogenów. W praktyce to sposoby na ochronę roślin. Nie mylmy ich z nawozami, które stanowią pokarm dla roślin - tłumaczył dr Paweł Jedynak z Wydziału Biologii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Z jednej strony pestycydy chronią uprawy przed szkodnikami, a z drugiej - mogą zagrażać nie tylko ludziom, ale także m.in. pszczołom i innym pożytecznym organizmom. 

"Naturalne nie zawsze znaczy bezpieczne"

Jak tłumaczył ekspert, pestycydy - wbrew obiegowej opinii - mogą być używane w uprawach ekologicznych. - Jednak spośród dwóch tysięcy preparatów zarejestrowanych w Polsce można używać tu używać jedynie około siedemdziesięciu - tłumaczył gość Czwórki. Jak podkreślał, te pestycydy muszą spełniać szereg warunków i charakteryzować się bardzo konkretnymi własnościami. - Przede wszystkim muszą być pochodzenia naturalnego, ale ten warunek wcale nie oznacza jeszcze, że nie są truciznami. Przykładem jest Rotenone - dziś już zakazany, bo zbyt toksyczny - który miał pochodzenie naturalne, ale działał podobnie jak cyjanek i szkodził także ludziom, prowadząc do różnych chorób, m.in. neurodegeneracyjnych - mówił ekspert. 

Kolejnym niewinnym przykładem może być ekstrakt z czosnku. - Jeśli dostanie się na ludzką skórę oczywiście może działać drażniąco, jednak to nie wszystko. Może on być toksyczny m.in. dla pszczół, dlatego trzeba go używać z rozwagą na rośliny kwitnące - podkreślał ekspert.

Posłuchaj
06:06 czwórka pestycydy 2022_05_17-12-35-08.mp3 Jak działają ekologiczne pestycydy? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Pestycydy, które są zdrowe dla ludzi i środowiska

Istnieją jednak pestycydy uznawane za bezpieczne. - To cały szereg substancji, m.in. Spinosad, produkowany przez bakterie. Wydaje się selektywny i bardzo szybko rozkłada się po dostaniu do gleby, więc nie zalega w środowisku. Kolejne to związki produkowane z chryzantem. Mają działanie owadobójcze, a jednocześnie są bezpieczne dla ludzi - wyliczał ekspert. W rolnictwie ekologicznym stosuje się więc swoistą "broń biologiczną" - zagrażającą tylko niektórym owadom. - Owad, który usiądzie na roślinie potraktowanej taką substancją ginie, dzięki czemu chronimy nasze uprawy - podkreślał Paweł Jedynak. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Paweł Jedynak (Wydział Biologii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 12.16

kd

Czytaj także

Widzisz pleśń na jedzeniu - wyrzucaj. Unikniesz mykotoksyn

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 15:01
- Zarodniki pleśni są wszędzie. Występują w powietrzu, w kurzu, na powierzchni różnych przedmiotów - mówi Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Wysoka wilgotność powietrza sprzyja ich rozwojowi - dodaje. Gdy taka pleśń rozwija się na naszym produkcie spożywczym, nie pozostaje nam nic innego, jak go wyrzucić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń