Niezdecydowane ryby. Chłopak czy dziewczyna?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 22:30
Tak jak głębokie są oceany, tak zaskakujące są możliwości ich mieszkańców. Rybka znana z bajki "Gdzie jest Nemo", błazenek plamisty, ma osobliwą właściwość - jest niezdecydowana w kwestii płci i nie jest jedynym takim przypadkiem w wodnym świecie.
Błazenek plamisty
Błazenek plamistyFoto: shutterstock/Laura Dts

shutterstock rekin 1200.jpg
Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

Okazuje się, że w świecie zwierząt morskich umiejętność zmiany płci w zależności od potrzeb nie należy do rzadkości. 


Posłuchaj
04:31 Czwórka/Stacja Nauka - morskie opowieści 17.06.2021.mp3 Niezwykłe przypadki ryb - Monika Wiśniewska (Stacja Nauka/Czwórka)

- Błazenek plamisty potrafi zmieniać płeć. Wszystkie błazenki tuż po urodzeniu są samcami. W ławicy największy z nich dojrzewa i staje się samicą, natomiast drugi co do wielkości zostaje samcem - opowiada Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego. - Jest tylko jedna samica i jeden samiec, które są odpowiedzialne za rozród. Natomiast wszystkie pozostałe zostają niedojrzałymi samcami, o genotypie również żeńskim. Jeśli samica z jakichś powodów zniknie, samiec staje się samicą, a największy spośród niedojrzałych samców dojrzewa i staje się samcem.

Podobne zachowania można zauważyć u ryb z gatunku anthias. - Ryba ta tworzy haremy, w tym przypadku na początku wszystkie osobniki są samicami, które mają żółto pomarańczowe ubarwienie, natomiast największa z nich staje się samcem i przybiera barwę fioletowo-różową - wyjaśnia specjalistka. - Tak jak w przypadku błazenka największa z samic zmienia płeć i staje się samcem, a taki proces zajmuje kilka dni.

 Czytaj także:


shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"

Do ryb, które mają możliwość zmiany płci w czasie należy również murena prążkowa. - Osobniki niedojrzałe płciowo mają kolor granatowy, później stają się samcami o ubarwieniu niebieskim. Po 20 latach samce zamieniają się w samice i tym samym zmieniają kolor ubarwienia na żółty. Jednak po zmianie płci czeka je smutny koniec, po okresie rozrodczym niestety giną - mówi ekspertka. 

Również płeć zmieniają kręgowce, przykładem jest krewetka czyszcząca, która ma genomy żeńskie lub męskie i niezależnie od tego, jakiego osobnika spotka na swojej drodze, może pełnić rolę płci przeciwnej.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Monika Wiśniewska (edukatorka z Akwarium Gdyńskiego)

Data emisji: 17.06.2021

Godzina emisji: 12.15

aw

Czytaj także

Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:08
- Nie wszystkie rekiny potrzebują zębów, by polować. Choć wszystkie je mają, w przypadku trzech gatunków narząd ten jest bardzo zredukowany - tłumaczyła Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:03
- Były budowane po to, by zapewnić wodę okolicznym mieszkańcom. Dzięki grawitacji i temu, że woda zgromadzona była w zbiornikach, położonych wyżej niż domostwa, dostarczana była bez użycia dodatkowej energii - mówiła Małgorzata Łoś, miłośniczka zabytkowych wież ciśnień.
rozwiń zwiń