Czujesz zmęczenie, złość? Rzuć wszystko i idź do lasu - to pomaga

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 14:05
- Spacer po lesie obniża nasze ciśnienie krwi, powoduje, że głębiej oddychamy, więc natleniamy nasz organizm, pośrednio taka aktywność wspomaga też przyswajanie leków - tłumaczyła dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
Jaki jest kontakt współczesnego człowieka z naturą?
Jaki jest kontakt współczesnego człowieka z naturą?Foto: vp_art/Shutterstock

- Jeśli spokojnie pójdziemy do lasu, nie będziemy się donikąd spieszyć, nasz organizm może zacząć lepiej działać. Podczas spokojnego ruchu na świeżym powietrzu nasz organizm wraca do równowagi, wydziela mniej hormonu stresu. Pochodzimy przecież z lasu - podkreślała gość Czwórki.

Jak tłumaczyła, zwłaszcza latem las oddziałuje na nas najbardziej. - Drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne. Jeśli zerwiemy kilka igieł i rozetrzemy je w dłoniach, poczujemy ten zapach. Oddziałuje on na nasz układ nerwowy, oddechowy. Dlatego większość sanatoriów znajduje się właśnie niedaleko takich lasów - tłumaczyła dr Anna Wierzbicka. - Szczególnie przyjemne jest chodzenie bosymi stopami po wilgotnym mchu, pod warunkiem oczywiście, że nie trafimy na ostrą szyszkę.

Zimą i latem - las pomaga na stres

W lesie dobrze będziemy się czuć jednak niezależnie od pory roku. - Prawie tak. Przeprowadzono badania, w których porównywano, jak wpływa przebywanie w lesie na ludzi o różnych porach roku. Nawet zimą przebywanie w bezlistnym, szarym i smutnym lesie i tak działa na nas dobrze - mówiła dr Anna Wierzbicka. Warto pójść do lasu, przebywając w każdej szerokości geograficznej. - Badania nad wpływem drzew na ludzi zostały zapoczątkowane w Japonii, dopiero potem prowadzono je w innych krajach. Wszędzie ten wpływ był równie dobroczynny - zaznaczyła ekspert. 

Posłuchaj
09:47 las_PR4_AAC 2023_05_29-12-14-56.mp3 Dr Anna Wierzbicka mówi o prozdrowotnych właściwościach przebywania w lesie (Stacja Nauka/Czwórka) 

Spacer po lesie to kwadrans dla naszej głowy

Gdy wybierzemy się do lasu, warto zająć się czymś poza samym spacerowaniem. - Las jest bardzo dobrym miejscem do ćwiczenia uważności, czyli mindfullness. To także tzw. kąpiele leśne. Nawet kwadrans w lesie, bez telefonu i internetu, łączności ze światem i codziennymi problemami, będzie cenny - radziła dr Anna Wierzbicka. - Skupmy się na tym, gdzie jesteśmy tu i teraz. Dotknijmy kory drzew, liści, powąchajmy ziemię. Pomyślmy, co te zapachy w nas wywołują i jak czujemy się w tej sytuacji - tłumaczyła. - Cieszmy się zielenią przyrody, zapachem. Próbujmy zadać sobie w głowie pytania, np. który kolor podoba mi się najbardziej i jak on na mnie wpływa. W ten sposób będziemy "tu i teraz", nawet jeśli będziemy prowadzić dialog sami z własnymi myślami.

Młodzież jest żywo zainteresowana tematem ekologii i chce działać aktywnie.Kontakt z przyrodą wypełni nas pozytywną energią/Shutterstock.com

Przytul się do drzewa - to działa

- W kulturze słowiańskiej jest wiele wspominek o właściwościach drzew. Mają one na nas wpływ i ich bliskość będzie pozytywna. Dobry wpływ będzie miało to, że na chwilę odłożymy telefon. Warto też położyć ręce na ziemi - tłumaczyła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: dr inż. Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 29.05.2023

Godzina emisji: 12.16

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń