Co się dzieje z organizmem, gdy cofamy zegary?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 14:06
Cała wstecz - przeszliśmy na czas zimowy, czyli minionej nocy z soboty na niedzielę przestawiliśmy wskazówki zegara z trzeciej na drugą. W "Stacji Nauka" sprawdzamy, jak wpływa to na naszą codzienność.
Audio
  • Jak reagujemy na zmianę czasu na zimowy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zmiana czasu na zimowy wcale nie przychodzi tak łatwo. Jakie są jej objawy?
Zmiana czasu na zimowy wcale nie przychodzi tak łatwo. Jakie są jej objawy?Foto: pixabay.com/Monoar/domena publiczna

- Jednym z czynników zmieniających stan świadomości jest ilość światła i związane z nią wydzielanie kortyzolu oraz melatoniny. Gdy zmieniamy godzinę, nasz organizm zaczyna trochę wariować, krótko mówiąc: fundujemy sobie zmieniony stan świadomości - przekonuje psycholożka z Uniwersytetu SWPS dr Magdalena Łużniak-Piecha.

To prawda, że zmieniając czas na zimowy możemy sobie dłużej pospać, jednak wiąże się to też z różnymi objawami depresyjno-dezorientacyjnymi. Dlaczego nowy czas, zarówno zimowy jak i letni, powoduje stany dyskomfortu? Jakie one są i kiedy wszystko wraca do normy? Dowiecie się tego z nagrania "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 31.10.2016

Godzina emisji: 12.24

jsz/kd

Czytaj także

Obniżenie nastroju - chandra czy depresja?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 17:35
Jesienią częściej jesteśmy smutni, przygnębieni albo źli, zazwyczaj brakuje nam ochoty na aktywne spędzanie czasu, spotkania z przyjaciółmi, uprawianie sportu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie straszna nam plucha. Trenujmy na dworze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 16:17
- Dziesiątki tysięcy lat temu nasi przodkowie ciągle biegali na zewnątrz. Dzisiaj, pomimo innego stylu życia, nasz organizm też tego potrzebuje - mówił na antenie Czwórki Tomek Horecki z polskiego Boot Campu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przytulanie pomaga nam w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 10:42
Dotyk jest wyjątkowo ważny dla naszego rozwoju, inteligencji i zdrowia. - Z przytulania nie można, nie powinno się wyrastać, ono jest bardzo istotne przez całe życie - mówiła seksuolog Izabela Dziugieł.
rozwiń zwiń