Co powiedziałby Witkacy na rocka Palfy Gróf?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 17:52
Wszechstronny artysta, jeden z najważniejszych polskich pisarzy, malarz, filozof, autor teorii Czystej Formy. Stanisław Ignacy Witkiewicz – to na jego cześć powstał zespół Palfy Gróf.
Audio
  • O Witkacym i twórczości grupy Palfy Gróf opowiadają muzycy Kuba Herzig i Tomasz Boruch (Czat Czwórki)
  • Wszystkie dziwactwa Witkacego - materiał Justyny Tylczyńskiej (Czat Czwórki)
Stanisław Ignacy Witkiewicz - Portret wielokrotny
Stanisław Ignacy Witkiewicz - "Portret wielokrotny"Foto: Wikimedia/domena publiczna

Palfy Gróf to grupa z Zakopanego, a młodzi muzycy działają przy tamtejszym Teatrze Witkacego. - Nie planowaliśmy szukania nazwy, a Palfy Gróf pochodzi z wiersza Witkacego "Do panny Mery" - wspominali w Czwórce Kuba Herzig i Tomasz Boruch. - Groove w muzyce jest dla nas ważny, więc powstała w ten sposób fajna gra słów.

Palfy Gróf Witkacy był "życiowym rockendrollowcem", robił sobie "jaja", ale pisał o poważnych rzeczach. Staramy się robić to samo

Ich teksty - zaczerpnięte w twórczości Witkacego, zdaniem muzyków świetnie wpisują się w rockowy klimat. - Muzyka jest taka jak te teksty, nieprzewidywalna, ale także i bezpośrednia. Jest rock, dużo naszych inspiracji. Zespół brzmi jak grupa czterech różnych, ale połączonych indywidualności - opowiadali muzycy.

W Czwórce tłumaczyli, czego poszukują w tekstach Witkacego i czego dowiedzieli się o samym artyście, analizując jego wiersze. Opowiadali też m.in. o interpretacji tekstów Witkacego w wykonaniu wokalisty i jednocześnie aktora Teatru Dominika Piejko.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Justyna Tylczyńska

Goście:  Kuba Herzig (perkusista), Tomasz Boruch (gitarzysta) - muzycy Palfy Gróf

Data emisji: 17.10.2016

Godzina emisji: 16.10

kd/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Sierocki: "Cześć" to było moje przekleństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 12:52
- Gdy mieszkałem na warszawskim Targówku, dzieciaki biegały za mną i wołały "Marek Sierocki, cześć!" - wspominał w Czwórce jeden z najbardziej znanych polskich prezenterów muzycznych i autor książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

City Of Mirrors. Połączyła ich nie tylko Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 15:54
W tym pięcioosobowym składzie każdy tak naprawdę słucha czegoś innego, jednak na przekór temu udało im się znaleźć wspólny idiom oparty na mocnym, energetycznym graniu. Czy City of Mirrors namieszają na polskim rynku muzycznym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka podpowie Ci czy warto się umówić

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 10:01
Okazuje się, że dziś aplikacje internetowe nie tylko pomogą umówić się na randkę, ale również podpowiedzą jakiej muzyki słucha potencjalny kandydat na naszą drugą połówkę. Może to zaważyć na tym, czy w ogóle będzie nam się chciało iść na tę randkę.
rozwiń zwiń