Rejestracja kart SIM. Poprawi bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 19:04
W myśl nowej ustawy antyterrorystycznej już drugiego lutego mija termin zarejestrowania u operatorów telefonii komórkowych wszystkich kart SIM, włącznie z tymi, działającymi w systemie doładowań. Czy powinniśmy się obawiać przekazywania naszych danych osobowych niewiarygodnym źródłom?
Audio
  • Rejestracja kart SIM - jakie są argumenty "za" i "przeciw" temu obowiązkowi? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

- W praktyce, korzystając na co dzień z sieci, zostawiamy o sobie więcej informacji niż zbierają telefonie komórkowe. Sama rejestracja zatem niewiele zmieni - wyjaśniał ekspert ochrony danych osobowych Konrad Gałaj-Emiliańczyk. Wątpliwości może budzić przede wszystkim skuteczność ustawy w stosunku do jej założeń, czyli zwiększenia naszego bezpieczeństwa - w Wielkiej Brytanii na przykład już jakiś czas temu odstąpiono od pomysłu rejestracji wszystkich numerów.

Konrad Gałaj-Emiliańczyk Dane osobowe to złoto XXI wieku, które jest przedmiotem obrotów. W procesie rejestracji operatorzy bardzo często uzyskują od nas dodatkowe zgody, związane na przykład z ich działalnością marketingową   

- Pojawiają się tu konkretne problemy. Na przykład przepisy nie zabraniają odsprzedawania zarejestrowanych kart, a to może spowodować, że cel ustawy nie zostanie osiągnięty - ostrzegał Konrad Gałaj-Emiliańczyk. - Ustawodawca nie przewidział takiej ewentualności, ale odpowiedzialność za sprzedaż zarejestrowanej karty spoczywa na osobie sprzedającej. Trzeba pamiętać, że karty SIM są własnością operatora - argumentował Paweł Kucharczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.      

Obecnie istnieje wiele możliwości dokonania rejestracji numeru - nie tylko bezpośrednio u operatora, zdalnie, ale także na poczcie lub w kiosku, gdzie nie ma kadry odpowiednio przeszklonej do zbierania danych. - Bardziej świadomi abonenci sygnalizują nam problemy dotyczące nieprawidłowego przebiegu procesu rejestracji - mówił Paweł Kucharczyk.

Jak zatem taki proces rejestracji powinien przebiegać, czy rejestracja kart SIM obejmie także usługi internetowe oraz jak powinni postępować przebywający w Polsce obcokrajowcy, pragnący korzystać z naszych operatorów telefonii komórkowej - między innymi tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Konrad Gałaj-Emiliańczyk (ekspert ochrony danych osobowych ODO 24), Krzysztof Sylwerski (biuro prasowe Play) oraz Paweł Kucharczyk (Urząd Komunikacji Elektronicznej)

Data emisji: 30.01.2017

Godzina emisji: 16.07

jsz/gs

Czytaj także

"Mieszkanie Plus" - wynajem zamiast kupna?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 18:39
"Mieszkanie Plus" to przyjęty niedawno Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego będą budowane mieszkania między innymi na wynajem. Czy wynajmowanie przyjmie się w Polsce, gdzie wciąż obawiamy się takiej "tymczasowości"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego w Polsce recykling nie działa?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 17:33
Wiele gmin od nowego roku zamierza podnieść opłaty za wywóz odpadów. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci, bo ich nie segregujemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "blue monday" sprawdzamy szczęście Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 17:30
W kalendarzu "blue monday", czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, a Polacy - według najnowszych badań CBOS - są zadowoleni. Aż 84 proc. z nas deklaruje zadowolenie z najbliższych, przyjaciół i miejsca zamieszkania. Jak te wyniki interpretować?
rozwiń zwiń