Mniej znaczy więcej. Co nam daje minimalizm?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 17:53
- Minimalizm może ułatwić myślenie, przeżywanie rzeczywistości i świata - podkreśla Katarzyna Kucewicz, psycholożka i autorka książki "Zakupoholizm".
Audio
  • O zaletach odmawiania sobie i minimalistycznym stylu życia (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

Życie minimalistyczne od kilku lat praktykuje Katarzyna Socha, autorka bloga "Droga do minimalizmu". - Zaczęło się od przeprowadzki do małego mieszkania. Zaczęłam wtedy szukać w sieci różnych rozwiązań na schowki i natknęłam się na zdanie klucz: "zamiast zakładania schowków, ogranicz swoje rzeczy". To był pierwszy bodziec do zmiany stylu życia - opowiada Katarzyna Socha.

Katarzyna Socha Minimalizm daje nam więcej przestrzeni, czasu i pieniędzy. Ograniczamy gromadzenie i mniej wydajemy

Ograniczenie posiadanych rzeczy to był dla niej proces, do którego częściowo udało jej się też przekonać swoją rodzinę. - Minimalizm pokazuje, że można iść inną drogą. To całkiem nowy trend - tłumaczy w "Czacie Czwórki" psycholożka Katarzyna Kucewicz, która w swojej praktyce spotyka się z osobami z przeciwnego bieguna. Skąd się bierze zakupoholizm? - To brak umiejętności opanowywania impulsów i sposób na rozładowanie emocji, który po jakimś czasie wchodzi nam w nawyk - wyjaśnia.

Słuchając nagrania audycji dowiecie się także jak w minimalistycznej postawie wychowywać swoje dzieci oraz być może przekonacie się, że osoba otoczona gadżetami niekoniecznie jest człowiekiem sukcesu. Sprawdzicie też, jakiemu ekstremalnemu eksperymentowi podda się telefoniczny rozmówca Piotra Firana dr Maciej Dębski, twórca fundacji "Dbam o mój zasięg".

Katarzyna Kucewicz Zakupoholizm może być śmiertelny, bo prowadzi do degeneracji osobowości

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholożka i autorka książki "Zakupoholizm. Jak uwolnić się od przymusu kupowania?"), Katarzyna Socha (autorka bloga "Droga do minimalizmu"), dr Maciej Dębski (twórca fundacji "Dbam o mój zasięg")

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/kul


Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietrwałe związki. Czemu się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:52
Statystyki mówią o rosnącej liczbie rozstań i rozwodów, a także o coraz późniejszym wieku zawierania małzeństw. Pierwszy poważniejszy kryzys w związku zdarza się po trzech latach, natomiast najczęstszy powód rozstań to niezgodność charakterów - przyznaje się do niego aż 60 proc. respondentów.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny ojciec. Mama do kwadratu?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 19:00
Dla jednych najważniejsza życiowa rola, dla innych ciągle jeszcze okazjonalny eksperyment. - Ci, którzy zajmują się dzieckiem z doskoku, zaczynają być jednak w mniejszości, bo coraz więcej ojców chętnie uczestniczy w wychowaniu potomstwa - przekonują goście Czwórki. 
rozwiń zwiń