Ciemne strony diet. Nie ma "cudownych" sposobów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 19:00
Jakie skutki dla naszego zdrowia może mieć wykluczanie z diety produktów takich jak gluten, tłuszcz i laktoza? Jakie substancje możemy bez szkody dla siebie wyłączyć, albo ograniczyć? 
Audio
  • Specjalistki przestrzegają przed dietami cud (Czat Czwórki/Czwórka)
Odpowiedni sposób odżywiania najlepiej skonsultować z dietetykiem (zdjęcie ilustracyjne)
Odpowiedni sposób odżywiania najlepiej skonsultować z dietetykiem (zdjęcie ilustracyjne) Foto: Africa Studio/Shutterstockc.om

W "Czacie Czwórki" o dobrym i złym odżywianiu rozmawiały: Joanna Neuhof-Murawska, dietetyczka z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Elżbieta Lange, psychodietetyczka i coach zdrowia.

- Ja jestem zdania, że moja dieta jest najlepsza dla mnie. Sam sposób odżywiania nie załatwi sprawy. Trzeba zadbać też o różne sfery naszego życia. Często idziemy na skróty, a warto wsłuchać się i obserwować nasze ciało - twierdziła Elżbieta Lange. - Słuchanie organizmu może jednak czasem być zgubne - polemizowała Joanna Neuhof-Murawska. - Ewolucyjnie mamy zakodowane preferencje, które kiedyś pozwalały nam przetrwać. Mamy zapisane, na przykład, preferencje smaku słodkiego, słonego czy tłustego. Dzisiaj jednak żyjemy trzy razy dłużej niż nasi przodkowie i mamy inne potrzeby - podkreślała.

Elżbieta Lange Pożywienie to emocje i poczucie bezpieczeństwa. Najczęściej ta zależność rodzi się w dzieciństwie

Jak zatem, według zaproszonych specjalistek, walczyć z zalewającą nas falą otyłości? - To jest skomplikowany problem, bo nie ma tylko jednego czynnika odpowiedzialnego za otyłość. Smakoszami stajemy się jeszcze przed urodzeniem - wyjaśniała Joanna Neuhof-Murawska. - Jedzenie często jest nieświadome i istotny jest w nim element przyjemności. A w diecie chodzi o zmianę stylu życia - przekonywała Elżbieta Lange.

Jak więc skutecznie ograniczyć w naszej diecie cukier? Czemu żywność bezglutenowa może być "tablicą Mendelejewa" oraz komu tak naprawdę bezglutenowa dieta jest potrzebna? I do czego naszemu organizmowi potrzebna jest laktoza? Więcej o tym w nagraniu audycji.  

Joanna Neuhof-Murawska Nasze receptory smaku potrafią adoptować się do tego, co im serwujemy      

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Katarzyna Kornet

Goście: Joanna Neuhof-Murawska (dietetyczka z Centrum Zdrowia Dziecka, autorka serii książek "Dr Witaminka: jem, piję, rosnę"), Elżbieta Lange (psychodietetyczka, coach zdrowia, autorka książki "Nie tłucz się dietami")  

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/mz

Czytaj także

Dieta bezglutenowa. Moda czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:22
- Celiakia jest jak góra lodowa. Wiemy tylko o tych przypadkach zachorowań, które widać nad powierzchnią wody. Reszta, ogromna większość, to chorzy niezdiagnozowani - mówi ekspertka ds. żywienia Anna Wojtasik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laktoza - cukier ciężkostrawny dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 16:50
U noworodków, niemowląt i małych dzieci działa na najwyżych obrotach, z wiekiem aktywność enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy stopniowo się zmniejsza. Czy to oznacza, że wszyscy dorośli powinni stosować dietę bezmleczną?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezglutenowa Wielkanoc, czyli aquafaba zamiast jajek

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 15:58
- W wegańskiej kuchni woda spod cieciorki, czyli aquafaba, jest absolutną gwiazdą. Zachowuje się podobnie do białka kurzego jajka. Ubija się na pianę i można z niej robić pyszne bezy - tłumaczy Weronika Madejska, autorka książki "Słodkie sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mleko - pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:44
Mleko to w wielu kulturach podstawa żywienia, szczególnie w przypadku dzieci. Krowie jest uważane za produkt, który dostarcza mnóstwo składników odżywczych - wapnia, witamin, enzymów i aminokwasów. Czy rzeczywiście jest dla nas zdrowe?
rozwiń zwiń