Praca sezonowa. Czy zabraknie do niej rąk?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 17:20
Wakacje to najlepszy okres na sezonową pracę w handlu, rolnictwie czy usługach. Tymczasem od początku tego roku wzrasta popyt na pracowników, a chętnych wciąż brakuje. - Kilka lat temu pracodawcy mieli do wyboru kilkunastu pracowników na jedno miejsce pracy. Teraz sytuacja się odwróciła - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service.
Audio
  • Czy zabraknie nam pracowników sezonowych? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: JP WALLET/Shutterstock.com

Andrzej Kubisiak Jeśli chodzi o aktywność zawodową Polaków, to jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej, na siódmym miejscu od końca. Obecnie plasuje się ona na poziomie 56 procent

- Dzisiaj jest znacznie więcej ofert niż pracowników, ponieważ, mówiąc w uproszczeniu, rozjechała się krzywa popytu i podaży - tłumaczy w "Czacie Czwórki" Andrzej Kubisiak. - O 20 procent wzrosła liczba ofert pracy jeszcze przed wakacjami. Do tego dochodzi rekordowo niskie bezrobocie, około 120 tysięcy wakatów. Nie ma kim tej pracy obsadzić - dodaje ekspert. Jakie mogą być konsekwencje takiej sytuacji dla pracodawców, a jakie dla pracowników oraz w jakich branżach możemy się spodziewać największych problemów? 

- Na pewno zagrożona jest branża budowlana i sektor rolniczy. Niepewna przyszłość dotyczy na przykład zbiorów jagód, w których do tej pory byliśmy światowym liderem. W sektorze logistycznym także brakuje wyspecjalizowanych pracowników - ostrzega Jarosław Adamkiewicz ekspert Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. - W trakcie wakacyjnego bumu brak rąk do pracy może bezpośrednio dotknąć konsumentów - przekonuje Andrzej Kubisiak.

Jarosław Adamkiewicz Trzeba w Polsce stworzyć warunki płacy na odpowiednim poziomie, tak, aby ściągnąć z powrotem Polaków, pracujących na przykład w Wielkiej Brytanii lub w Niemczech  

Jakie są proponowane przez zaproszonych ekspertów możliwe rozwiązania tej sytuacji? Czy potrzebna jest kolejna podwyżka stawki godzinowej? A może warto zachęcać obcokrajowców, żeby u nas pracowali? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Andrzej Kubisiak (Work Service), Jarosław Adamkeiwcz (Stowarzyszenie Agencja Zatrudnienia)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/mz

Czytaj także

Rozmowa kwalifikacyjna. "Strój buduje wizerunek"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 17:10
Odpowiedni strój w pracy to podobno płowa sukcesu. Jak powinniśmy wyglądać i o które elementy garderoby zadbać w pierwszej kolejności, by dostać wymarzone stanowisko i utrzymać je?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostry biznes. Polak, który podbije świat… nożami

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 16:41
Piotr Jędras tworzy noże. Do ryb, pieczywa, tasaki - różnej wielkości, pojedyncze i komplety. Jest rzemieślnikiem. Czy jego "nożowy biznes" ma szansę na polskim i światowym rynku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowi nomadzi. Życie bez adresu, ale z celem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 13:57
Zamiast siedzieć w biurach - pracują na plażach, górskich stokach, w restauracjach, albo własnych sypialniach. Nie posiadają stałego adresu, ani etatu, za to mają wielki bagaż doświadczeń.
rozwiń zwiń