X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Praca sezonowa. Czy zabraknie do niej rąk?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 17:20
Wakacje to najlepszy okres na sezonową pracę w handlu, rolnictwie czy usługach. Tymczasem od początku tego roku wzrasta popyt na pracowników, a chętnych wciąż brakuje. - Kilka lat temu pracodawcy mieli do wyboru kilkunastu pracowników na jedno miejsce pracy. Teraz sytuacja się odwróciła - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service.
Audio
  • Czy zabraknie nam pracowników sezonowych? (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak pracodawcy w Polsce poradzą sobie z brakiem pracowników sezonowych tego lata? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak pracodawcy w Polsce poradzą sobie z brakiem pracowników sezonowych tego lata? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: JP WALLET/Shutterstock.com

Andrzej Kubisiak Jeśli chodzi o aktywność zawodową Polaków, to jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej, na siódmym miejscu od końca. Obecnie plasuje się ona na poziomie 56 procent

- Dzisiaj jest znacznie więcej ofert niż pracowników, ponieważ, mówiąc w uproszczeniu, rozjechała się krzywa popytu i podaży - tłumaczy w "Czacie Czwórki" Andrzej Kubisiak. - O 20 procent wzrosła liczba ofert pracy jeszcze przed wakacjami. Do tego dochodzi rekordowo niskie bezrobocie, około 120 tysięcy wakatów. Nie ma kim tej pracy obsadzić - dodaje ekspert. Jakie mogą być konsekwencje takiej sytuacji dla pracodawców, a jakie dla pracowników oraz w jakich branżach możemy się spodziewać największych problemów? 

- Na pewno zagrożona jest branża budowlana i sektor rolniczy. Niepewna przyszłość dotyczy na przykład zbiorów jagód, w których do tej pory byliśmy światowym liderem. W sektorze logistycznym także brakuje wyspecjalizowanych pracowników - ostrzega Jarosław Adamkiewicz ekspert Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. - W trakcie wakacyjnego bumu brak rąk do pracy może bezpośrednio dotknąć konsumentów - przekonuje Andrzej Kubisiak.

Jarosław Adamkiewicz Trzeba w Polsce stworzyć warunki płacy na odpowiednim poziomie, tak, aby ściągnąć z powrotem Polaków, pracujących na przykład w Wielkiej Brytanii lub w Niemczech  

Jakie są proponowane przez zaproszonych ekspertów możliwe rozwiązania tej sytuacji? Czy potrzebna jest kolejna podwyżka stawki godzinowej? A może warto zachęcać obcokrajowców, żeby u nas pracowali? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Andrzej Kubisiak (Work Service), Jarosław Adamkeiwcz (Stowarzyszenie Agencja Zatrudnienia)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowa kwalifikacyjna. "Strój buduje wizerunek"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 17:10
Odpowiedni strój w pracy to podobno płowa sukcesu. Jak powinniśmy wyglądać i o które elementy garderoby zadbać w pierwszej kolejności, by dostać wymarzone stanowisko i utrzymać je?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostry biznes. Polak, który podbije świat… nożami

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 16:41
Piotr Jędras tworzy noże. Do ryb, pieczywa, tasaki - różnej wielkości, pojedyncze i komplety. Jest rzemieślnikiem. Czy jego "nożowy biznes" ma szansę na polskim i światowym rynku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowi nomadzi. Życie bez adresu, ale z celem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 13:57
Zamiast siedzieć w biurach - pracują na plażach, górskich stokach, w restauracjach, albo własnych sypialniach. Nie posiadają stałego adresu, ani etatu, za to mają wielki bagaż doświadczeń.
rozwiń zwiń